Trwa ładowanie...

Potomek Nobla: one nie powinny dostać nagrody

Potomek Alfreda Nobla, profesor Michael Nobel, wystąpił z protestem przeciwko przyznaniu pokojowej nagrody trzem bojowniczkom o prawa człowieka i pokój z Liberii i Jemenu. Dowodzi on, że Norweski Komitet Noblowski, przyznając tegoroczną nagrodę, złamał postanowienia testamentu jego przodka, który przeznaczył dla osób lub organizacji działających na rzecz "braterstwa narodów".

Share
Potomek Nobla: one nie powinny dostać nagrodyŹródło: AFP, fot: POOL SCANPIX / Cornelius Poppe
d4lhz60

Michael Nobel uważa, że dokonania prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf i jej rodaczki Leymah Gbowee, które przyczyniły się do zakończenia 14-letniej wojny domowej oraz Jemenki Tawakkul Karman, jednej z czołowych inspiratorek młodzieżowych i pokojowych ruchów demokratycznych nie mieszczą się w definicji działalności pokojowej sprzed ponad wieku.

Jego zdaniem, Norweski Komitet posługuje się stworzonym przez siebie, rozszerzonym, a więc nielegalnym pojęciem pracy na rzecz pokoju. Mieszkający w Szwajcarii Michel Nobel uważa w związku z tym, że Zarząd Fundacji Noblowskiej z siedzibą w Szwecji powinien interweniować w Oslo, roztoczyć nadzór nad decyzjami Norweskiego Komitetu, a w przyszłości być może wręcz przenieść nadawanie nagrody pokojowej z Norwegii do Szwecji.

d4lhz60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lhz60
Więcej tematów