Potężne wichury nad Polską. Zerwany dach, powalone drzewa
Gwałtowne wichury przeszły nad Małopolską. Strażacy interweniowali tam aż prawie 400 razy. W powiecie wielickim wiatr zerwał dach z domu. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
23.03.2024 | aktual.: 23.03.2024 19:40
Wszystko zaczęło się około godziny 16. Wichura trwała tylko pół godziny, ale wyrządziła potężne szkody. Strażacy interweniowali aż prawie 400 razy w całym województwie. Najwięcej w powiecie krakowskim - gdzie było około 180 takich zdarzeń.
- Chodziło o usuwanie połamanych gałęzi drzew, które zalegały na chodnikach, drogach, samochodach i liniach energetycznych - wylicza w rozmowie z WP mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik KW PSP w Krakowie.
Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w powiecie wielickim, w miejscowości Zabłocie, gdzie został zerwany dach z domu.
Strażacy informują, że na szczęście nie ma osób poszkodowanych.
Portal Patrol998-Małopolska publikuje zdjęcia z ul. Reymonta w Krakowie, gdzie drzewo spadło na przejeżdżający samochód.
To także zdjęcie z Krakowa.
A to skutki wichury w Nowej Hucie.
Ostrzeżenie dla innych części kraju
W sobotę po południu IMGW wydał ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru. Dotyczy ono południowej części Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Miejscami mogą wystąpić burze, w Karkonoszach i Kotlinie Kłodzkiej spodziewać się można śniegu.
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dotyczy okolic Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Kotliny Kłodzkiej oraz na Opolszczyźnie. Zjawisko może się także chwilowo pojawić w okolicach Legnicy i Wrocławia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Po przejściu chłodnego frontu w regionie nasiliły się porywy wiatru do około 75 km/h (Jelenia Góra, Korfantów, Sukowice). Porywy będą się utrzymywać, a strefa ich występowania wolno będzie przesuwać się na wschód i północny-wschód" - przekazano w komunikacie.
Portal Polscy Łowcy Burz ostrzega przed burzami w woj. opolskim, śląskim i łódzkim. "Na północny wschód od Opola uformowała się silniejsza komórka burzowa, która może zawierać mezocyklon. Sytuacja jest rozwojowa" - czytamy.
"W rejonie Siedlec układ konwekcyjny jest szczególnie silny i może generować zjawiska o dużym stopniu nasilenia, tym punktowo porywy wiatru do 90-100km/h" - podają Polscy Łowcy Burz.
Czytaj także:
Źródło: WP, PAP, Patrol998-Małopolska, Polscy Łowcy Burz, Sieć Obserwatorów Burz