Trwa ładowanie...
Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeża Chile. Alarm tsunami na Pacyfiku

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeża Chile. Alarm tsunami na Pacyfiku

Trzęsienie ziemi o sile ponad 8 w skali Richtera wystąpiło u wybrzeża Chile. Według wstępnych informacji są co najmniej trzy ofiary śmiertelne. Bezpośrednio po trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami dla całego regionu Pacyfiku, w tym też dla kalifornijskiego wybrzeża USA. W okolicach Los Angeles, Newport Beach i Santa Barbara zamknięto wszystkie plaże i przystanie.
Share
djauqgi

Według chilijskiego instytutu sejsmologicznego trzęsienie miało siłę aż 8,4 w skali Richtera, natomiast według amerykańskiej służby geologicznej USGS - 8,3. Po nim nastąpiły silne wstrząsy wtórne.

Nie ma jeszcze pełnego obrazu skutków tego trzęsienia, najsilniejszego w Chile od pięciu lat. Według wstępnych informacji są co najmniej trzy ofiary śmiertelne. 10 osób jest rannych. Uszkodzonych zostało wiele budynków. Wiele miejscowości nie ma energii elektrycznej.

djauqgi

Bezpośrednio po trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami dla całego regionu Pacyfiku. Chilijska marynarka wojenna podała później, że fale, które uderzyły w nadmorskie miasto Coquimbo, miały do 4,5 metra wysokości. Na skutek tsunami zalane zostały dzielnice mieszkaniowe. - Ocean dotarł nawet do śródmieścia - poinformował burmistrz Coquimbo.

Fale, choć nie tak duże jak w Coquimbo, wdarły się także do kilku innych miejscowości położonych nad Pacyfikiem.

Przed nadejściem tsunami władze Chile wezwały mieszkańców rejonów nadmorskich do przeniesienia się w bezpieczne miejsca.

Według chilijskich mediów ewakuowano parlament, który ma swą siedzibę w portowym mieście Valparaiso.

djauqgi

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w stolicy Chile, Santiago, gdzie zakołysały się budynki, a przestraszeni ludzie wybiegli na ulice.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na Pacyfiku, około 230 km na północny zachód od Santiago.

Ostrzeżenie przed tsunami dla Kalifornii

Jak informują lokalne media, ostrzeżenie przed tsunami wydano także w Kalifornii. Według meteorologów około godz. 4.46 czasu lokalnego fala ma dotrzeć do Newport Beach i portu w Los Angeles. Około 5.06 wielka fala pojawi się w Santa Barbara i San Luis.

djauqgi

Meteorolodzy przewidują, że w związku z tsunami w okolicach amerykańskiego wybrzeża pojawią się silne prądy i niebezpieczne fale. Wysoki i groźny poziom wód ma się utrzymywać przez kilka godzin.

W związku z falą tsunami lokalna policja ogłosiła, że wszystkie plaże, przystanie i mariny będą zamknięte od 4.00 rano. Nie wydano decyzji o ewakuacji, jednak biuro szeryfa wezwało mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności w okolicach plaż. Ostrzeżono również marynarzy.

Chile położone jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia - strefie wykazującej wyjątkową aktywność sejsmiczną.

Agencja AP przypomina, że w 1960 roku najpotężniejsze z zarejestrowanych do tej pory na świecie trzęsienie o sile 9,5 spowodowało w Chile śmierć ponad 5 tysięcy ludzi. Pięć lat temu w trzęsieniu ziemi o sile 8,8 zginęło w tym kraju ponad 500 osób.

djauqgi

Zobacz również: Apel Janiny Ochojskiej: pomóżmy tym ludziom przetrwać zimę

djauqgi

Podziel się opinią

Share
djauqgi
djauqgi
Więcej tematów