Trwa ładowanie...
17-03-2003 13:01

Potencjał wojskowy Iraku


Mimo klęski poniesionej w wojnie 1991 roku Irak pozostaje główną regionalną potęgą wojskową, ale znaczna część jego uzbrojenia jest zużyta lub przestarzała.

Potencjał wojskowy IrakuŹródło: AFP
de4n2xn
de4n2xn
Saddam Husajn... (AFP)
Źródło: Saddam Husajn... (AFP)

Poniżej najważniejsze informacje o potencjale wojskowym Iraku z pominięciem broni masowego rażenia, o której ukrywanie oskarżają go Stany Zjednoczone (Bagdad mówi, że już ją zniszczył). Głównym źródłem informacji jest Anthony Cordesman, analityk z Ośrodka Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie. Dodatkowe dane pochodzą z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) w Londynie.

SIŁY ZBROJNE
Irak ma pod bronią 390 tysięcy żołnierzy. Naczelnym dowódcą jest Saddam Husajn. Cordesman mówi, że Irak ma najskuteczniejszą armię w regionie, ale ekspert IISS Phillip Mitchell sądzi, że ustępuje ona Iranowi, którego siły zbrojne liczą około 520 tysięcy żołnierzy.

ARMIA REGULARNA I GWARDIA REPUBLIKAŃSKA
W siłach lądowych służy około 350 tysięcy żołnierzy. Irak ma też sześć dywizji elitarnej Gwardii Republikańskiej, w tym trzy pancerne, jedna zmechanizowaną i dwie piechoty. Ponadto utrzymuje cztery elitarne brygady Specjalnej Gwardii Republikańskiej wchodzące w skład sił, które mają chronić Saddama i ludzi z jego otoczenia. Armia regularna ma 16 dywizji, w tym 11 stosunkowo słabych dywizji piechoty. Ponadto w jej skład wchodzi pięć brygad komandosów i dwie brygady sił specjalnych. Większość jednostek jest słabo wyszkolona, armia regularna składa się zaś w większości z poborowych. Występują poważne braki w sprzęcie.

...i jego armia (AFP)
Źródło: ...i jego armia (AFP)

CZOŁGI
Irak ma 2200-2600 czołgów, z których 1800-2000 jest zdatnych do walki. Irakowi brakuje nowoczesnych czołgów porównywalnych z amerykańskimi, ale rozporządza 700 stosunkowo sprawnymi czołgami T-72 produkcji radzieckiej i znaczną liczbą czołgów T-62. Wiele swych najlepszych czołgów Irak stracił podczas wojny w Zatoce Perskiej. Irak ma ponadto 3700 innych pojazdów pancernych. Ogromnych kłopotów przysparza mu to, że musi utrzymywać wiele różnych typów pojazdów, z których znaczna część jest stara i przestarzała, o różnej sile ognia, mobilności i wytrzymałości.

de4n2xn

ARTYLERIA
Wśród 2400 dział dużego kalibru jest 200-250 dział samobieżnych, znajdujących się na wyposażeniu Gwardii Republikańskiej i kilku elitarnych jednostek regularnej armii. Większość dział jest ciągniona. Artyleria iracka nie wykazała, że potrafi radzić sobie z szybko poruszającym się przeciwnikiem. Irak ma znaczne zapasy stosunkowo nowoczesnej kierowanej broni przeciwczołgowej i wiele przestarzałych dział przeciwczołgowych.

OBRONA PRZECIWLOTNICZA
Służy w niej 17 tysięcy żołnierzy uzbrojonych w przeszło 850 wyrzutni pocisków ziemia-powietrze i 3000 dział przeciwlotniczych. Siły Rady Obrony Przeciwlotniczej tworzą jeden z najbardziej zmasowanych na świecie systemów obronnych. Siedziby najważniejszych dowództw mieszczą się w podziemnych bunkrach, rozporządzają siecią zapasowych radarów i są połączone z sobą liniami światłowodowymi. Irak może też mieć nowoczesne systemy radiolokacyjne przemycone z Ukrainy.

SIŁY LOTNICZE
Lotnictwo irackie ma 316 samolotów bojowych, z których tylko 50-60% nadaje się do walki. Są wśród nich francuskie Mirage F-1, ponadto odrzutowce MiG-21, MiG-23, MiG-25 i MiG-29. Siły lotnicze mają około 20 tysięcy żołnierzy.

POCISKI RAKIETOWE
Irak niszczy pociski Al-Samud 2, ponieważ inspektorzy rozbrojeniowi ONZ mówią, że ich zasięg przekracza dozwolony limit 150 km, który narzucono Irakowi po wojnie 1991 roku. Pocisków tych miał około 120 (do 16 marca zniszczył w przybliżeniu połowę).

de4n2xn

Raport rządu brytyjskiego z września 2002 roku podawał, że Irak zachował po wojnie w Zatoce Perskiej do 20 pocisków Scud konstrukcji radzieckiej, o zasięgu do 650 km, czyli zdolnych razić cele w Izraelu, Arabii Saudyjskiej, na Cyprze, w Turcji i Iranie. Według IISS Irak ma około tuzina Scudów, a Cordesman ocenia ich liczbę na 12-25. Bagdad mówi, że nie ma już ani jednego.

MARYNARKA WOJENNA
Marynarka iracka ma tylko jeden przestarzały kuter patrolowy z rakietowymi pociskami kierowanymi, pięć małych przybrzeżnych kutrów patrolowych i trzy przestarzałe radzieckie trałowce przybrzeżne. Rozporządza też bliżej nieznaną liczbą min i pocisków ziemia-woda Silkworm. (reb)

de4n2xn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de4n2xn
Więcej tematów