PolskaPoszukiwania snowboardzisty porwanego przez lawinę

Poszukiwania snowboardzisty porwanego przez lawinę

Mimo złych warunków atmosferycznych
ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w
Jeleniej Górze zdecydowali się wznowić poszukiwania
snowboardzisty, którego w sobotę porwała lawina w Białym Jarze k.
Karpacza.

Poszukiwania przerwano w sobotę z powodu złych warunków atmosferycznych i możliwości zejścia wtórnej lawiny.

Jak poinformował ratownik jeleniogórskiego GOPR, pada śnieg i wieje silny wiatr ale mimo to ratownicy rozpoczną poszukiwania 27-letniego mężczyzny z Jeleniej Góry. Jest niebezpiecznie i istnieje obawa zejścia lawiny ale rozpoczynamy poszukiwania - powiedział GOPR-owiec.

Snowboardzista był widziany w Białym Jarze na chwilę przed zejściem lawiny. Mężczyzna przebywał tam nielegalnie. Biały Jar jest zamykany na zimę z powodu częstych lawin, które schodzą w tym rejonie. Szczególnie niebezpiecznie jest tam wczesną wiosną, gdy topi się śnieg i lawiny schodzą jeszcze częściej.

Lawina, która zaszła w sobotę była średniej długości. W tym miejscu zdarzają się o wiele dłuższe i większe lawiny - mówił ratownik. Zaginionego będą poszukiwać prawdopodobnie jak w sobotę ratownicy z GOPRu polskiego i czeskiego oraz straż pożarna.

Tuż po zawieszeniu poszukiwań w sobotę udało się porozmawiać z ratownikiem, który sam brał udział nie tylko w poszukiwaniu snowboardzisty ale i w poszukiwaniach radzieckiej wycieczki w 1968 r., kiedy to w Białym Jarze doszło do największej wtedy tragedii jaka miała miejsce w górach całej Europy.

GOPR-owiec przypomniał, że dokładnie 40 lat temu - 20 marca 1968 r. w Białym Jarze właśnie lawina porwała 24 turystów, głównie nauczycieli z ZSRR. Pięciu turystów z 24 lawina sama wypluła. Nie uratowali ich GOPR-owcy - jak to się dzisiaj mówi. Lawina sama ich uwolniła - opowiadał ratownik.

Według GOPRowca, gdy lawina porwie człowieka, najbardziej mogą pomóc świadkowie, którzy byli na miejscu, widzieli zdarzenie i od razu mogą przystąpić do wydobywania porwanej osoby. Staramy się pomóc, odszukać porwaną osobę ale najczęściej mamy dwie godziny na poszukiwania żywego człowieka - opowiadał GOPR-owiec. Dodał, że raz udało się uwolnić człowieka, który przeżył pod lawiną 9 godzin.

Biały Jar, to niewielka nisza poniżej Równi pod Śnieżką, gdzie długo utrzymuje się pokrywa śnieżna. Jak podaje jedna ze stron internetowych poświęcona Karkonoszom, to właśnie w Białym Jarze, a nie w Tatrach przydarzyła się największa tragedia górska. W 1968 r. lawina, która zeszła w tym rejonie, porwała 24 osoby, z których udało się uratować pięć.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)