Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II przybył do Krakowa
Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana
Pawła II ksiądz Sławomir Oder przyleciał do Krakowa.
Powiedział dziennikarzom, że jego wizyta potrwa dwa dni, a
krakowska kuria zostanie poproszona o ustanowienie trybunału do
przesłuchań świadków, którzy opowiadać będą o kolejnych etapach
życia Karola Wojtyły.
11.10.2005 | aktual.: 11.10.2005 21:16
Według ks. Odera trudno już w tej chwili mówić o stwierdzeniu cudu dokonanego za pośrednictwem Jana Pawła II (jest to jeden z wymogów w procesie beatyfikacyjnym). Są liczne zgłoszenia od osób, które uznają, że doznały łask przez wstawiennictwo Ojca Świętego. Niektóre z nich są na tyle interesujące, że na pewno będą przedmiotem pogłębionych studiów ekipy lekarskiej - zdradził postulator.
W Krakowie ks. Oderowi towarzyszy delegat Wikariatu Rzymu do prowadzenia procesu beatyfikacyjnego ks. prałat Gianfranco Bella. Obu duchownych przywitał na lotnisku w Balicach metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Kraków został wyznaczony jako jedno z miejsc, gdzie odbędą się przesłuchania z powodów praktycznych, gdyż niektórym świadkom ze względu na wiek i stan zdrowia trudno byłoby dotrzeć do Rzymu.
Jak powiedział dziennikarzom ks. Oder, krakowska kuria zostanie poproszona o ustanowienie trybunału rogatoryjnego do przeprowadzenia przesłuchań świadków w Krakowie. Wyjaśnił, że "nie jest obowiązkiem postulatora procesu przesłuchiwanie świadków", a co więcej jego udział w tych przesłuchaniach jest zabroniony. Do tego celu ustanowiony jest delegat biskupi, i to jest monsignore Gianfranco Bella - powiedział ks. Oder.
Postulator zaznaczył, że lista świadków ustalona przez niego w porozumieniu z osobami, "które mają w tym względzie najwięcej do powiedzenia", jest tajna, a osoby te będą wzywane przed trybunał. Ks. Oder dodał, że nie może dokładnie określić liczby świadków, ponieważ w czasie przesłuchań mogą zaistnieć okoliczności, skłaniające sędziego do wezwania "z urzędu" kolejnych osób. Według niego w Krakowie zeznania ma złożyć "mniej więcej jedna trzecia" świadków.
Są to różne osoby, które będą miały coś do powiedzenia na temat życia i działalności Karola Wojtyły w czasach, kiedy był tutaj biskupem i kardynałem, jak również Jana Pawła II w czasie pobytu w Rzymie. Będą to zarówno osoby świeckie, jak i osoby duchowne - mówił ks. Oder. Nie potwierdził, czy wśród tych osób będzie osobisty sekretarz papieża, metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz, kardynał Franciszek Macharski i bp Stanisław Smoleński - ojciec duchowy Karola Wojtyły z seminarium.
Pytany, czy proces beatyfikacyjny Jana Pawła II może zakończyć się w czerwcu przyszłego roku podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce, ks. Oder odpowiedział: To wie tylko Duch Święty (o takim terminie wspomniał w nadanym we wtorek wywiadzie dla katolickiej agencji I. Media arcybiskup Henryk Hoser z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów).
Ks. Oder nie potrafił powiedzieć, czy możliwe jest, że od razu nastąpi kanonizacja Jana Pawła II, czyli ogłoszenie go świętym. Trudno mi powiedzieć. Procedura wymaga pierwszej fazy, czyli beatyfikacji. Czy Ojciec Święty Benedykt zdecyduje się na inne rozwiązanie? Jest władny to zrobić. A czy to zrobi, tego nie wiem - powiedział postulator.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II został uroczyście otwarty w bazylice świętego Jana na Lateranie 28 czerwca, zaledwie 87 dni po jego śmierci. Po raz pierwszy w dziejach Kościoła uroczystość tę transmitowała telewizja.