Postępowanie ws. podsłuchu u byłego komendanta policji z Opola
Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła postępowanie w sprawie bezprawnego założenia i użycia podsłuchu u byłego komendanta wojewódzkiego policji w Opolu Leszka Marca i ujawnienia zarejestrowanych nagrań. Marzec złożył wniosek o odejście ze służby.
Rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski poinformował, że po tym jak nadinsp. Leszka Marca odwołano ze stanowiska komendanta wojewódzkiego policji w Opolu, zawnioskował on o odejście ze służby i od poniedziałku przechodzi na emeryturę.
Jak powiedział zastępca prokuratora okręgowego w Opolu Henryk Mrozek, w czwartek odwołany komendant wojewódzki policji w Opolu Leszek Marzec złożył wniosek o ściganie w sprawie założenia podsłuchu.
Prok. Mrozek wyjaśnił, że tego typu przestępstwo musi być ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej, w tym przypadku nagranego komendanta.
Chodzi o 18-minutowe nagranie, które trafiło do redakcji "Nowej Trybuny Opolskiej". Gazeta napisała w czwartek, że komendant Leszek Marzec został potajemnie nagrany podczas rozmowy z wysoko postawioną oficer policji, a "w rozmowie pełnej zażyłości mieszają się wątki służbowe i obyczajowe". Anonimowy informator płytę z nagraniem przesłał do redakcji pocztą. W liście dołączonym do płyty napisał m.in.: "przesyłam autentyczną, nagraną w listopadzie 2012 roku płytę, która ukazuje, w jaki sposób załatwia się sprawy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu". Według gazety okoliczności mogą wskazywać na to, że rozmowa odbywa się w gabinecie komendanta.
Jeszcze w czwartek Marzec został odwołany przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na wniosek komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego. Wcześniej Działoszyński zlecił kontrolę w opolskiej komendzie wojewódzkiej policji. Prowadzą ją Biuro Kontroli i Biuro Spraw Wewnętrznych KGP.
Nagranie, którym dysponowała "Nowa Trybuna Opolska", trafiło do prokuratury w czwartek. Prok. Mrozek powiedział, że w piątek w tej sprawie przesłuchiwani byli świadkowie. Prokuratura sprawdza m.in. to, jak nagranie zostało wykonane i czy jest to jedyne nagranie dokonane w ten sposób. Prok. Mrozek podał, że w związku z tym dokonano oględzin kilku miejsc w komendzie wojewódzkiej policji w Opolu. Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych policji, z którymi prokuratura współpracuje w tej sprawie, poszukiwali też w ciągu dnia urządzeń, za pomocą których dokonano nagrań.
Prokurator zaznaczył, że za wcześnie jest na określenie, czy komendanta wojewódzkiego policji w Opolu nagrał ktoś z policji, czy osoba z zewnątrz.
O wszczęciu postępowania jako pierwszy poinformował portal 24opole.pl
Prok. Mrozek dodał, że po przeprowadzeniu najpilniejszych czynności w sprawie, by uniknąć ewentualnych podejrzeń o brak bezstronności, opolska prokuratura zawnioskuje do prokuratury apelacyjnej o przekazanie tej sprawy innej jednostce w kraju. Wniosek taki ma zostać złożony najpóźniej we wtorek.
Marzec został opolskim komendantem wojewódzkim policji w lutym 2012 roku. Wcześniej był komendantem wojewódzkim policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz zastępcą komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu.