PolskaPostęp w walce z nowotworami złośliwymi

Postęp w walce z nowotworami złośliwymi

Opisane w najnowszym "Nature" odkrycia na temat wpływu małych cząsteczek regulujących aktywność genów, tzw. mikroRNA, na rozwój nowotworów złośliwych umożliwią zdecydowany postęp w walce z tymi chorobami - ocenił biolog molekularny, doc. Marek Figlerowicz.

09.06.2005 17:20

Naukowcy od dawna podejrzewali, że mikroRNA mają jakiś związek z procesami rozwoju nowotworów złośliwych, ale dowodów na to dotąd nie było - podkreślił doc. Figlerowicz, pracownik Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Cząsteczki miRNA biorą udział w procesach różnicowania się komórek ludzi, zwierząt i roślin. Umożliwiają bowiem przesyłanie bardzo szybkich sygnałów w celu przestawienia komórki z jednej fazy rozwoju w drugą - tłumaczył naukowiec. - Cząsteczki te są bardzo precyzyjne, gdyż są skierowane na jeden gen, który można dzięki nim "włączać" lub "wyłączać".

Jak zaznaczył Figlerowicz, naukowcom bardzo trudno jest "uchwycić" miRNA w badaniach, gdyż cząsteczki te błyskawicznie powstają w komórce i równie błyskawicznie znikają.

Zdaniem biologa, określenie udziału miRNA w rozwoju nowotworów złośliwych może stać się dla nauki ogromną szansą na postęp w walce z tymi chorobami.

Według Figlerowicza naukowcy badający miRNA i ich związek z nowotworami złośliwymi powinni teraz zidentyfikować wszystkie cząsteczki RNA uczestniczące w procesie nowotworzenia oraz przyjrzeć się tzw. promikroRNA - większym strukturom, z których wycinane są miRNA.

Jeśli dowiemy się, jak powstają promikroRNA, będziemy mogli podjąć próbę zahamowania procesów regulowanych przez RNA lub je inicjować, stosując cząsteczki podobne do miRNA - tzw. siRNA, które sami wprowadzimy do komórki - wyjaśnił badacz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)