Postanowienie TK. Dotyczy Macieja Świrskiego
"Trybunał Konstytucyjny postanowił o zabezpieczeniu w sprawie dot. możliwości pociągnięcia przewodniczącego KRRiT do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu" - przekazał w czwartkowym wpisie na platformie X poseł PiS Krzysztof Szczucki. Do publikacji dołączył treść postanowienia.
W postanowieniu, którego treść udostępnił Krzysztof Szczucki, można przeczytać, że zostało ono wydane w związku z wnioskiem grupy posłów z 3 czerwca 2024 r., którzy zaskarżyli do TK przepisy pozwalające postawić przed Trybunałem Stanu szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
W swoim wniosku posłowie jednocześnie zwrócili się m.in. o wydanie przez Trybunał Konstytucyjny zabezpieczenia, które zobowiązywałoby wszystkie powiązane ze sprawą organy Sejmu - w tym marszałka Sejmu, wicemarszałków oraz sejmową komisję odpowiedzialności konstytucyjnej - do powstrzymania się od wszelkich działań ws. stawiania Macieja Świrskiego przed TS, do momentu, aż Trybunał rozstrzygnie sprawę zaskarżonych przepisów, dotyczących sejmowej procedury pociągania do odpowiedzialności przed TS.
Jest decyzja o wydaniu postanowienia zabezpieczającego
W opublikowanej treści można zobaczyć, że TK w składzie pięciorga sędziów - przewodniczącej prezes Julii Przyłębskiej oraz Krystyny Pawłowicz, Zbigniewa Jędrzejewskiego, Bartłomieja Sochańskiego, Jarosława Wyrembaka - na niejawnym posiedzeniu w czwartek zdecydował o wydaniu takiego postanowienia zabezpieczającego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
TK zobowiązał w nim marszałka Sejmu, wicemarszałków Sejmu, przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, zastępców przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej, inne organy Sejmu, a także osoby działające z ich upoważnienia do "powstrzymania się od jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych związanych ze złożonym wstępnym wnioskiem o pociągnięcie członka KRRiT Macieja Świrskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu" do czasu wydania orzeczenia ws. zaskarżonych przez polityków PiS przepisów.
Wcześniej w maju grupa 185 posłów złożyła wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunał Stanu. Szefowi KRRiT zarzucono naruszenia w trzech różnych segmentach: blokowania ok. 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN24, Radia TOK FM, Radia ZET) oraz niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce.
W lipcu wniosek opiniowała sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Uznała jednomyślnie, że wniosek wymaga uzupełnień i odesłała go do marszałka Sejmu.
Czytaj też:
Źródło: PAP, Twitter