Trwa ładowanie...

Posłowie zgodzili się na Traktat Lizboński

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu posłowie przegłosowali projekt ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. W głosowaniu wzięło udział 452 posłów. Wymagana do uchwalenia ustawy większość 2/3 głosów wynosiła 302 głosy. Za - głosowało 384 posłów, przeciw - 56 posłów, 12 wstrzymało się.

Posłowie zgodzili się na Traktat LizbońskiŹródło: PAP
d3ol8z7
d3ol8z7

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/sejm-za-ratyfikacja-traktatu-6038684004364929g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/sejm-za-ratyfikacja-traktatu-6038684004364929g )
Sejm za ratyfikacją Traktatu

Marszałek Bronisław Komorowski, po tym jak Sejm w głosowaniu zgodził się na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego, podpisał się pod ustawą o ratyfikacji. Bronisław Komorowski podziękował wszystkim klubom parlamentarnym, wicemarszałkom i współpracownikom. Mam nadzieję, że wszyscy czujemy wspólną satysfakcję - powiedział.

d3ol8z7

Marszałek Sejmu dodał, że każde wydarzenie, które oznacza przekraczanie w imię interesu wspólnego bariery wyznaczanej przez interesy partyjne, nosi znamiona sukcesu.

Wcześniej posłowie przyjęli uchwałę, zgodnie z którą ewentualne odstąpienie od protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych oraz od kompromisu z Joaniny wymagałoby ustawy popartej zarówno w Sejmie, jak i w Senacie większością 2/3 głosów.

To wystarczyło. PiS wycofało swoją poprawkę do rządowego projektu ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu z Lizbony - poinformował posłów marszałek Sejmu Bronisław Komorowski tuż przed głosowaniem nad ustawą.

Wyniki głosowania nad ustawą ratyfikacyjną w Sejmie skomentował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Za ustawą ratyfikacyjną głosowało 384 posłów, przeciw było 56, od głosu wstrzymało się 12. Trafiliśmy co do jednego oczka, według naszych przewidywań miało być tak jak było - 68 łącznie przeciw, albo wstrzymujących, reszta za - oświadczył.

d3ol8z7

Dodał, że bardzo mu odpowiadał dzisiejszy język Donalda Tuska. Dzisiejszy język Donalda Tuska bardzo mi odpowiadał, czy to jest zapowiedź zmiany języka politycznego przez PO - bo tam był problem, a nie u nas - tego nie wiem - powiedział.

Jestem bardzo zadowolony, najtrudniejszy etap mamy za sobą - skomentował premier Donald Tusk. Zdaniem szefa polskiego rządu, głosowanie w Sejmie, to dobra zapowiedź na środę - kiedy w Senacie odbędzie się głosowanie nad ustawą ratyfikującą. Moją radość chowam jeszcze trochę, bo w środę w Senacie też nas czeka poważna debata - przyznał Tusk.

Premier poinformował też, że pojawi się w Senacie w środę o godz. 9.00. Jeśli będzie taka potrzeba, będę starał się przekonać wątpiących senatorów do sensu ratyfikowania Traktatu - powiedział Tusk, pytany, czy planuje oświadczenie w Senacie.

d3ol8z7

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia złożyli prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk po sobotnim spotkaniu w prezydenckiej rezydencji na Helu.

Projekt uchwały przygotowało Prezydium Sejmu, a później także kluby PO i PSL. Traktat Lizboński, którego oficjalna nazwa brzmi "Traktat z Lizbony zmieniający Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską" zakłada reformę instytucji UE. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku, jeśli zostanie ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie.

Traktat Lizboński, nazywany "traktatem reformującym", który zastąpił europejską konstytucję, ratyfikowało dotychczas 5 krajów i parlament europejski. Aby mógł wejść w życie od 2009 roku muszą go przyjąć wszyscy członkowie UE.

d3ol8z7

Przedstawiciele 27 państw UE podpisali Traktat 13 grudnia 2007 roku w Lizbonie. Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania traktatu pod referendum.

Kto jak głosował?

Wszyscy posłowie, którzy opowiedzieli się przeciwko zgodzie na ratyfikację Traktatu z Lizbony, łącznie 56 osób - to przedstawiciele klubu PiS. Również 12 posłów, którzy się wstrzymali w tym głosowaniu, to posłowie tego klubu. W liczącym 159 osób klubie PiS udział w głosowaniu nad ustawą zezwalającą na ratyfikację Traktatu z Lizbony wzięło 157 posłów. Przeciwko ratyfikacji Traktatu opowiedzieli się m.in. Tadeusz Cymański, Andrzej Dera, Zbigniew Girzyński, Krzysztof Jurgiel, Antoni Macierewicz, Gabriela Masłowska i Anna Sobecka. Wśród posłów PiS, którzy wstrzymali się od głosu są m.in. Jan Dziedziczak, Elżbieta Kruk, Jacek Kurski, Nelli Arnold-Rokita, Andrzej Sośnierz. Za zgodą na ratyfikację Traktatu z Lizbony opowiedziało się 89 posłów PiS w tym m.in. szef partii Jarosław Kaczyński oraz Przemysław Gosiewski, Karol Karski, Paweł Kowal, Adam Lipiński, Aleksander Szczygło, Zbigniew Wassermann, Zbigniew Ziobro i Ludwik Dorn.

W 209-osobowym klubie POza ustawą ratyfikacyjną opowiedziało się 206 posłów - wszyscy, którzy wzięli udział w głosowaniu.

d3ol8z7

W głosowaniu wzięło udział 50 posłów klubu LiDi wszyscy oni opowiedzieli się za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego.

Wszyscy posłowie PSL- 31 - wzięli udział w głosowaniu i poparli ustawę ratyfikacyjną.

Tak samo zagłosowali wszyscy posłowie niezrzeszeni - 8 osób (m.in. b. posłowie PiS Kazimierz Michał Ujazdowski i Paweł Zalewski).

W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie: PiS - Tomasz Dudziński i Marek Kuchciński, PO - Dariusz Lipiński, Norbert Wojnarowski i Marek Wojtkowski, LiD - Anita Błochowiak, Wojciech Pomajda, Stanisław Rydzoń.

d3ol8z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ol8z7
Więcej tematów