Posłowie wybiorą kandydatów do KRRiT
Posłowie wybiorą swoich kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zagłosują też w sprawie nowelizacji ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej.
Platforma Obywatelska zapowiedziała, że poprze kandydatów Lewicy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szef klubu parlamentarnego PO. Została zarządzona dyscyplina klubowa w sprawie głosowania nad kandydatami do KRRiT.
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu pozytywnie zaopiniowała wszystkich czterech kandydatów, zgłoszonych przez kluby poselskie. Są to Witold Graboś i Sławomir Rogowski zgłoszeni przez Lewicę oraz Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki, zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość. Z tych czterech posłowie będą musieli wybrać dwóch. Platforma Obywatelska i PSL zarzucają Sellinowi, że przyczynił się do przejęcia mediów publicznych przez PiS, Samoobronę i Ligę Polskich Rodzin.
Wiceszef PO Waldy Dzikowski podkreśla, że nowa Krajowa Rada będzie pluralistyczna, bo obok kandydatów zgłoszonych przez prezydenta-elekta, Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta, będzie też w niej opozycja, czyli przedstawiciel SLD.
Z wypowiedzi przewodniczącego klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisława Żelichowskiego wynika, że ludowcy także poprą kandydatów Lewicy do KRRiT. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski ma nadzieję, że kandydaci Lewicy zostaną wybrani, bo to świetni fachowcy.
Rzecznik klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak uznał zapowiedź głosowania PO na kandydatów Lewicy za powołanie koalicji politycznej, która obejmie media publiczne całkowitą kontrolą.
Nowych członków Krajowej Rady trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego organu sejm, senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z jej działalności w poprzednim roku. Spowodowało to wygaśnięcie kadencji Rady.
Krajowa Rada ma pięciu członków. Dwóch wybrał już prezydent-elekt Bronisław Komorowski - to Krzysztof Luft i Jan Dworak - a jednego senat - to profesor Stefan Pastuszka z PSL.
Na dzisiejszym posiedzeniu sejmu posłowie będą też głosować w sprawie nowelizacji ustawy medialnej i zgłoszonych do niej poprawek. Platforma Obywatelska porozumiała się w tej kwestii z SLD.
Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz potwierdził w rozmowie z IAR, że zgodnie z porozumieniem z Lewicą, swego przedstawiciela w radach nadzorczych mediów publicznych nie będzie miał minister finansów. A tego chciała do tej pory Platforma Obywatelska.
Projekt nowelizacji ustawy medialnej przewiduje zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, a także zakończenie kadencji władz Polskiego Radia i Telewizji w momencie wejścia ustawy w życie.