ŚwiatPosłowie wezwą prezydenta do ratyfikacji Traktatu

Posłowie wezwą prezydenta do ratyfikacji Traktatu

Niewykluczone, że na rozpoczynającym się w
środę posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem uchwały
wzywającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ratyfikacji Traktatu
Lizbońskiego.

08.07.2008 | aktual.: 08.07.2008 17:56

Swe projekty uchwał w tej sprawie przygotowały kluby PO wraz z PSL oraz klub Lewicy. Trafiły one do wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego, który ma przygotować jednolity projekt uchwały i skonsultować go z klubami.

Jeśli będzie zgoda wszystkich klubów uchwała zostanie wprowadzona do porządku obrad Sejmu w tym tygodniu.

Projekt uchwały autorstwa Lewicy wzywa L. Kaczyńskiego do "niezwłocznej ratyfikacji Traktatu z Lizbony".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że proces ratyfikacji Traktatu z Lizbony powinien być kontynuowany zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Wprowadzenie w życie traktatu jest warunkiem niezbędnym dla umocnienia i usprawnienia Unii. Polska racja stanu wymaga sprawnej i skutecznej Unii" - czytamy natomiast w projekcie uchwały PO i PSL.

W ostatnich wypowiedziach Lech Kaczyński stwierdzał, że na razie, w świetle odrzucenia Traktatu Lizbońskiego w referendum w Irlandii, ratyfikowanie go w Polsce jest bezprzedmiotowe. Prezydent mówił też, że jeżeli Irlandia ratyfikuje Traktat Lizboński, ze strony Polski nie będzie najmniejszej przeszkody do ratyfikacji.

W środę Sejm rozpatrzy m.in. projekt ustawy upoważniający prezydenta do złożenia oświadczenia o uznaniu jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich.

W projekcie zapisano, że Polska uznaje jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości, a każdy polski sąd jest uprawniony do występowania do Trybunału o wydanie orzeczenia wstępnego.

W środę wieczorem posłowie zajmą się propozycją zmian w Regulaminie Sejmu. Prezydium Sejmu proponuje, aby poddanie pod głosowanie wniosków w sprawie wyboru lub powołania przez Sejm poszczególnych osób na stanowiska państwowe nie mogło odbyć się wcześniej niż siódmego dnia od dnia doręczenia druku z kandydaturami.

Na tym posiedzeniu Sejmu posłowie rozpatrzą także obywatelski projekt zmian w ustawie o systemie oświaty i ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Projekt Związku Nauczycielstwa Polskiego nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada m.in. finansowanie publicznych przedszkoli z budżetu państwa, objęcie każdego pięciolatka rocznym przygotowaniem przedszkolnym, zwiększenie uczestnictwa dzieci 3-4- letnich w wychowaniu przedszkolnym, a także obniżenie wieku rozpoczęcia nauki w szkołach z 7 do 6 lat.

Sejm będzie pracował też nad poselskimi projektami zmian w ustawie o podatku VAT oraz autopoprawką do rządowego projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych oraz o obrocie instrumentami finansowymi.

Pytania w sprawach bieżących i informacja bieżąca rozpatrzone będą w czwartek rano.

Posłowie zajmą się też poprawkami Senatu m.in. do ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa i o Agencji Mienia Wojskowego i ustawy o rachunkowości.

W piątkowych głosowaniach posłowie uzupełnią natomiast skład komisji śledczej ds. nacisków. Z prac w komisji zrezygnował Jan Widacki z Demokratycznego Koła Poselskiego. Jego miejsce ma zająć Krzysztof Matyjaszczyk (Lewica).

Na początku posiedzenie Sejmu ślubowanie złoży Adam Śnieżek. Wśród posłów PiS zastąpi on Stanisława Zająca, który uzyskał mandat senatorski w wyborach uzupełniających na Podkarpaciu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)