Trwa ładowanie...
d992cod

Posłowie łamali sobie krzesła na głowach. Awantura w parlamencie wymknęła się pod kontroli

W ugandyjskim parlamencie doszło do bardzo groźnych scen. Posłowie rozpętali brutalną awanturę podczas prac nad zmianą konstytucji. Nowe prawo dawałoby możliwość ponownego udziału w wyborach 75-letniego prezydenta Yoweriego Museveniego, który sprawuje władzę w kraju od 1986 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlamentarzyści w Ugandzie pobili się w trakcie posiedzenia.
Parlamentarzyści w Ugandzie pobili się w trakcie posiedzenia. (Twitter)
d992cod

Awantura rozpoczęła się we wtorek po południu. O stosowanie przemocy oskarżono 25 posłów, choć nagrania pokazują, że przemoc stosować mogło o wiele więcej osób. Deputowani bili się pięściami i okładali się krzesłami. Wszystko zarejestrowały kamery.

Bijatyka rozpoczęła się, kiedy posłowie zaproponowali, by wykreślić z konstytucji zapis mówiący o tym, że kandydat na prezydenta Ugandy nie może przekroczyć wieku 75 lat. Taka zmiana pozwoliłaby kontynuować sprawowanie urzędu obecnej głowie państwa.

d992cod

Jeśli posłowie przegłosują zmianę konstytucji, będzie to już kolejna zmiana zasad ustrojowych na korzyść prezydenta Museveniego. W 2005 roku parlament usunął z konstytucji zapis, że jeden kandydat może sprawować urząd maksymalnie dwie kadencje.

Yoweri Museveni przejął władzę w 1986 roku w wyniku zamachu stanu. Przez lata uważany był przez świat zachodni jako wzór do wprowadzania reform. Jego reformy doprowadziły kraj do stabilizacji i pozwoliły osiągnąć wzrost ekonomiczny. Jego rząd odnotował też duże sukcesy w walce z epidemią AIDS. W kolejnych latach demokracja w Ugandzie kurczyła się. Przeciwnicy polityczny Museveniego byli oskarżani o przestępstwa kryminalne i więzieni. Sam prezydent wielokrotnie był zaś oskarżany o łamanie prawa i naruszanie ordynacji wyborczej.

d992cod

Podziel się opinią

Share
d992cod
d992cod
Więcej tematów