Trwa ładowanie...

Posłowie debatują o prezydenckim projekcie ustawy o SN. Andrzej Duda: jest granica, którą wytyczyłem

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wznowiła rozpatrywanie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. To trzeci dzień obrad i - przynajmniej planowo - ostatni. Przewodniczący komisji narzucił szybkie tempo prac. Wszystkim udzielają się emocje. Prezydent Andrzej Duda, która przebywa z wizytą w Wietnamie, stwierdził, że nie może ograniczać posłów przy składaniu poprawek, ale wyznaczył pewne granice tego, co "uważa za dopuszczalne". - Powiedziałem, że na powrót do tych rozwiązań, które zakwestionowałem w lipcu, się nie zgodzę - zapewnił prezydent.

Posłowie debatują o prezydenckim projekcie ustawy o SN. Andrzej Duda: jest granica, którą wytyczyłemŹródło: Agencja Gazeta, fot: Franciszek Mazur
d1ho7fa
d1ho7fa

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła poprawkę do art. 86 zgodnie z którą posłowie i senatorowie nie będą mogli wnosić skargi nadzwyczajnej wobec prawomocnych orzeczeń. Taką poprawkę do prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Duda chciał, by prawo zgłaszania skargi nadzwyczajnej przysługiwało grupie 30 posłów lub 20 senatorów.


Posłowie dodali do listy instytucji, które będą mogły wnieść skargę nadzwyczajną: Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Prokuratorii Generalnej RP, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta i Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.


Komisja wprowadziła również poprawkę polegającą na tym, że nie będzie można wnieść skargi w sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe.

Trwa łączenie
21:31, 30.11.2017

Przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz zamknął posiedzenie.

Komentuj
21:31, 30.11.2017
pilne

13 posłów zagłosowało za przyjęciem projektu ustawy o Sądzie Najwyższym wraz z poprawkami. Przeciw było pięciu posłów. Nikt się nie wstrzymał.

Komentuj
21:28, 30.11.2017

- W dużym stopniu zgadzam się z panem Budką. Niezwykle sobie cenię, że ktoś ma rozum. Ta reforma nie jest jeszcze skończona i mam nadzieję, że państwo będą jeszcze nad nią pracować. Jest jeszcze parę rzeczy do wykonania - Zofia Romaszewska, Kancelaria Prezydenta RP.

Komentuj
21:25, 30.11.2017

Uczestnicy komisji sprawiedliwości i praw człowieka dziękują sobie za pracę nad ustawami. - Dziękuję państwu z Kancelarii Prezydenta RP, bo pokazaliście, że można merytorycznie dyskutować z osobami, z którymi się nie zgadzam - mówił Borys Budka (PO). - Dziękuję wszytskim posłom, przedstawicielom Kancelarii Prezydenta i wszytskim pozostałym osobom - stwierdził Stanisław Piotrowicz (PiS)

Komentuj
21:20, 30.11.2017
Borys Budka (PO)

Nie było, nie ma i podejrzewam, że nie będzie reformy wymiaru sprawiedliwości. Przyjęte zmiany nie sprawią, że sądy będą działać szybciej, że będzie mniej spraw, a część sporów będzie rozwiązywanych poza sądami. 

Komentuj
21:18, 30.11.2017

Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP podsumowuje prace w komisji. – Pan prezydent dotrzymał słowa. To są dobre rozwiązania prawne – stwierdził.

Komentuj
21:16, 30.11.2017
Stanisław Piotrowicz (PiS) do posłów PO

Ponad 80 proc. obywateli chce zmian w sądownictwie. Szkoda, że państwo nie słuchacie ludzi. Rodzi się pytanie, kogo słuchacie.

9
21:15, 30.11.2017
Michał Szczerba (PO)

To jest taki moment, w którym należałoby podsumować ostatnie trzy dni. Procedowanie nad ustawami o KRS i SN było gorszące. A jeszcze bardziej gorszące będzie to, co będzie się działo za trzy miesiące. Joanna Szczepkowska będzie mogło ogłosić, że skończyło się państwo prawa.

Komentuj
21:12, 30.11.2017

Zaraz posłowie powinni głosować nad całością projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Komentuj
20:54, 30.11.2017

Trwają głosowania i krótkie dyskusje nad zmianami w projekcie ustawy. 

- Przepis nie jest retroaktywny, ale retrospekcyjny – prezydencki minister Paweł Mucha o art. 121 odpowiadając na zarzuty, że prawo będzie działać wstecz.

Komentuj
20:46, 30.11.2017

Stanisław Piotrowicz po odrzuceniu poprawki nr 115. - Wiedzieliśmy, że to jest zła poprawka, dlatego jej nie zgłosiliśmy – stwierdził. Początkowo miała zostać zgłoszona, ale ostatecznie tego nie zrobiono. Dlatego posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zdecydowała się na zgłoszenie jej pod głosowanie, co nie spodobało się przewodniczącemu komisji.

Komentuj
20:29, 30.11.2017
Michał Szczerba (PO)

Dwa tygodnie temu ta komisja negatywnie zaopiniowała budżet Rzecznika Praw Obywatelskich, a posłowie PiS z komisji finansów chcą obniżyć budżet RPO o 5 mln zł. Wielką hipokryzją jest nakładanie na Rzecznika Praw Obywatelskich nowych obowiązków. 

Komentuj
20:22, 30.11.2017
Borys Budka (PO) o instytucji skargi nadzwyczajnej

Boję się, że będzie podobnie, jak z "Duda pomocą". Prezydent rozbucha nadzieję osób czujących się pokrzywdzonymi przez sądy, a później będzie ich tak wiele, że trzeba będzie wartościować te sprawy.

Komentuj
20:04, 30.11.2017

Nie milkną echa po wypowiedzi Krystyny Pawłowicz (PiS) o probelmach zdrowotnych osób po 65 roku życia.

5
20:02, 30.11.2017

Kolejna utarczka pomiędzy Stanisławem Piotrowiczem a Waldemarem Żurkiem.


Waldemar Żurek: chyba przekraczamy kolejne granice.

Stanisław Piotrowicz – Nie. My nie, panie sędzio. 

Komentuj
19:57, 30.11.2017

Kolejne głosowanie w komisji są dość przewidywalne. Tym razem głosowanie nad art. 112. Za przyjęciem art. 112 było 11 posłów. Podobnie jak w innych głosowaniach, przeciw było sześciu posłów. 

Komentuj
19:55, 30.11.2017

Po burzliwej dyskusji posłowie przyjęli art. 108 z poprawkami, a po chwili następne artykuły. Zaraz posłowie będą głosować nad art. 112.

Komentuj
19:48, 30.11.2017

Trwają obrady komisji sprawiedliwości i praw człowieka nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Tymczasem marszałkowie Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski wyjechali do Budapesztu.

Komentuj
19:43, 30.11.2017

Posłowie głosowali nad poprawką wykreślającą przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego sędziów. Sześciu posłów było "za'. 13 posłów zagłosowało przeciw. To oznacza, że poprawka opozycji nie została przyjęta.

Komentuj
19:40, 30.11.2017

Krystyna Pawłowicz (PiS) kończąc swoją barwną wypowiedź przedstawiła dwa argumenty, dlaczego sędziowie Sądu Najwyższego powinni wcześniej przechodzić w stan spoczynku. - Pierwszy argument jest zdrowy, a drugi taki, żeby zrobić miejsce młodym ludziom, którzy też mają prawo robić kariery w wymiarze sprawiedliwości – mówiła.

Komentuj
19:38, 30.11.2017
Krystyna Pawłowicz (PiS)

Ja będę królem, jak mówił wasz Pietru, czy Petru

Komentuj
19:37, 30.11.2017
Krystyna Pawłowicz (PiS) o rzeczniku KRS Waldemarze Żurku

Po panu Żurku widać, że powinien pójść już do ogródka

8
19:31, 30.11.2017

Krystyna Pawłowicz (PiS) o tym dlaczego należy obniżyć wiek emerytalny dla sędziów: Jeśli chodzi o wiek, w poprzedniej kadencji w mojej komisji był analizowany projekt prezydenta Komorowskiego, który szedł w stronę wydłużenia wieku emerytalnego. Ale przy tej okazji można było zapoznać się z ekspertyzami. Większość z nich mówiła, że w tym wieku cierpi się na wiele chorób (…).Skomplikowanie materii, jaką zajmują się sędziowie wymaga od nich odpoczynku i wzięcia się za ogródek.

Komentuj
19:22, 30.11.2017
Michał Szczerba (PO) do posłów PiS

W art. 108 dokonujecie zmiany konstytucji nie mając ku tego możliwości. Najsmutniejsze jest to, że jest to projekt prezydenta, który powinien stać na straży konstytucji. 

Komentuj
19:21, 30.11.2017

-Każda zmiana wieku spoczynku sędziów powinna dotyczyć sędziów dopiero przychodzących do Sądu Najwyższego - cytuje uwagę OBWE poseł PO Michał Szczerba.

Komentuj
19:15, 30.11.2017
Borys Budka (PO) o możliwości skracania kadencji sędziów SN przez prezydenta

To że dalsze orzekanie sędziego w Sądzie Najwyższym będzie zależeć od prezydenta narusza niezależność sędziowską.

Komentuj
19:13, 30.11.2017

Poseł Borys Budka zgłasza poprawkę zmierzającą do wykreślenia czterech paragrafów dotyczących kadencji sędziów SN.  – Prezydent nie ma możliwości decydowania o długości kadencji sędziów. Prezydent może tylko powoływać sędziów, ale innych uprawnień już nie ma. Jeśli prezydent miałby inne uprawnienia to byłyby wymienione w konstytucji – przekonywał poseł PO.

Komentuj
d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj