Posłowie chcą powołania polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej
Grupa posłów zwróciła się do marszałka sejmu
Bronisława Komorowskiego o powołanie polsko-białoruskiej grupy
parlamentarnej - poinformował Witold Gintowt-Dziewałtowski
(Lewica).
Poseł Lewicy podkreślił, że wśród wnioskodawców są posłowie ze wszystkich klubów parlamentarnych.
Jak argumentował, działalność polsko-białoruskiej grupy parlamentarnej może "efektywnie wesprzeć" cele i zadania określone w programie unijnym programie Partnerstwa Wschodniego. Zwrócił też uwagę na poprawę relacji między Unią Europejską a Białorusią.
Projekt Partnerstwa Wschodniego skierowany jest do sześciu byłych republik radzieckich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy i ma zbliżyć te kraje do UE, ale nie jest gwarancją przyszłego członkostwa w Unii.
Wśród celów tej inicjatywy jest integracja gospodarcza z rynkiem UE oraz otwarcie drogi do stopniowej pełnej liberalizacji wizowej dla państw partnerskich. Ostatecznym celem miałby być ruch bezwizowy. Program zainicjowano na niedawnym szczycie UE w Pradze, gdzie obecny był wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszka.
Gintowt-Dziewałtowski zaznaczył także, że na Białorusi mieszka najliczniejsza mniejszość narodowości polskiej w Europie, a w Polsce jest "całkiem liczna grupa obywateli polskich narodowości białoruskiej".
Mniejszość polska na Białorusi stanowią oficjalnie ok. 400 tys. mieszkańców, chociaż nieoficjalne statystki mówią, że na Białorusi może mieszkać od 500 tys. do nawet 1-2 mln Polaków. Według spisu ludności z 2002 roku Białorusinów w Polsce jest około 50 tys.
Poseł Lewicy zapowiedział, że grupa będzie nawiązywać kontakty zarówno z parlamentarzystami białoruskimi, jak i z opozycjonistami z tego kraju.
W polskim sejmie działa ponad 70 grup bilateralnych. Zarówno w tej, jak i w poprzedniej kadencji nie było grupy polsko-białoruskiej.