Trwa ładowanie...

Posłowie apelują o upamiętnienie Tadeusza Kościuszki

Litewski Sejm w przyjętej we wtorek rezolucji zaapelował do instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych, wspólnot lokalnych i Litwinów mieszkających za granicą o upamiętnienie w tym roku Tadeusza Kościuszki.

Posłowie apelują o upamiętnienie Tadeusza KościuszkiŹródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
dkldvf3
dkldvf3

- Litewski Sejm w przyjętej we wtorek rezolucji zaapelował do instytucji państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych, wspólnot lokalnych i Litwinów mieszkających za granicą o upamiętnienie w tym roku Tadeusza Kościuszki.

Rezolucja, na wniosek szefa litewskiego MSZ i posła Linasa Linkevicziusa, została przyjęta jednogłośnie.

W bieżącym roku przypada 200. rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki, bohatera walk o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych.

"Dziedzictwo historyczne Tadeusza Kościuszki ma nie tylko znaczenie symboliczne - czytamy w przyjętym dokumencie. - Jest aktualne również w obecnej sytuacji geopolitycznej, gdy wrogie siły usiłują zniewolić wolny wybór państw, naruszyć jedność terytorialną i rozbić jedność wspólnoty transatlantyckiej".

dkldvf3

Sejm Polski ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji w całym kraju są planowane wydarzenia upamiętniające bohatera. Obchody objęło swoim patronatem UNESCO.

W Zułowie odsłonięto pomnik braci Piłsudskich

- W Zułowie, miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, a także jego brata - znanego etnografa Bronisława Piłsudskiego, w wtorek późnym popołudniem odsłonięto pomnik upamiętniający te dwie wybitne osoby.

Jest to pierwszy na Litwie pomnik braci Piłsudskich. Wzniesiony został z prywatnej inicjatywy litewskiego rzeźbiarza Vytautasa Musteikisa i stanął na prywatnej posesji.

Musteikis nie wyklucza, że ze względu na kontrowersyjną ocenę osoby marszałka Piłsudskiego na Litwie jego dzieło spotka się z krytyczną opinią zarówno ze strony Litwinów, jak też Polaków, ale - jak zaznacza - "moim celem było głębsze spojrzenie na historię".

dkldvf3

- Nazwisko Piłsudski wśród Litwinów zazwyczaj wywołuje negatywne emocje. Wznosząc ten pomnik, chciałem spojrzeć na Józefa Piłsudskiego w szerszym kontekście i przypomnieć Bronisława Piłsudskiego, który praktycznie nie jest u nas znany - powiedział PAP Musteikis.

Pomnik to prostokątna tablica z szarego granitu - 3 m wysokości i 1,25 m szerokości. U góry umieszczono medaliony portretowe z brązu Józefa i Bronisława Piłsudskich, a pod nimi ważniejsze daty i fakty z życia obu braci. Napisy na pomniku są w języku litewskim. "Początkowo chciałem umieścić napisy również w języku polskim, ale zabrakło miejsca na tablicy" - tłumaczył autor.

Rzeźbiarz liczy na to, że jego dzieło wywoła w społeczeństwie dyskusję, co przyczyni się do pogłębienia wiedzy o Piłsudskich. "Pamiętamy tylko, że Piłsudski zajął Wilno, ale zapominamy na przykład, że często nazywał siebie Litwinem i że pochodził ze szlachty żmudzkiej" - przypomina Musteikis.

Pomnik stanął w Zułowie, odległym od Wilna o 60 km, nieopodal powstającej z inicjatywy Związku Polaków na Litwie kompozycji pomnikowej dla upamiętnienia miejsca dworu, w którym w 1866 roku urodził się Bronisław Piłsudski, a w 1867 - Józef Piłsudski.

dkldvf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkldvf3
Więcej tematów