Trwa ładowanie...

"Macie czelność mówić?!". Czarnek grzmiał w Sejmie

Już na początku posiedzenia padł wniosek o wotum nieufności wobec ministra edukacji Przemysława Czarnka. - Wniosek o odwołanie człowieka, który zabiera dzieciom, żeby dać kolegom. Willa plus to zalegalizowane złodziejstwo. Czarnek czuje się bezkarny! - grzmiała z mównicy posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Od tygodnia trwa festiwal nienawiści, chamstwa, hejtu - odpowiedział natomiast Przemysław Czarnek.

Posiedzenie Sejmu. Posłowie wracają do kontrowersyjnych ustawPosiedzenie Sejmu. Posłowie wracają do kontrowersyjnych ustawŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2en6wg
d2en6wg

Wniosek o odwołanie ministra Czarnka padł na początku obrad. Na mównicy wystąpiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Czarnek czuje się bezkarny. Pyta, o co nam chodzi. Nam panie ministrze chodzi o dzieci, dla których szkolne posiłki nie ma pan pieniędzy. O nauczycieli na płacy minimalnej. O rodziców, którzy uczciwie płacą podatki i widzą, na co wydaje pan ich pieniądze - mówiła posłanka Lewicy.

Dodała, że minister niszczy Polskę, grabi ją i traktuje ją, jak własny folwark. - Dość tego! - grzmiała.

Po niej na mównicy wystąpiła Krystyna Szumilas z KO. - Jak możecie patrzeć w oczy ludziom, którzy dzisiaj płacą wysokie czynsze? Jak możecie popatrzeć w oczy nauczycielom, którzy zarabiają minimalną pensję, a wy rozdajecie pieniądze na willę dla swoich? - mówiła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nie macie prawa!". Czarnek grzmiał z mównicy

- Od tygodnia trwa festiwal nienawiści i hejtu przeciwko zarządom organizacji pozarządowych, które od lat wykonują działalność edukacyjną. Płyną groźby w TVN-nie, płyną groźby z waszych ust. Bardzo was przepraszamy za ich hejt - mówił Przemysław Czarnek w odpowiedzi. - Będziemy dalej budować społeczeństwo obywatelskie i prosimy państwa o to, żebyście dalej z nami byli - dodał. W tle reszta posłów krzyczała: złodzieje!

d2en6wg

- Nie macie prawa mierzyć nas swoją brudną, złodziejską miarą. Nie wszyscy są tacy, jak wy - dodał minister edukacji, zwracając się do posłów opozycji. Jak zapewnił eksperci, którzy opiniowali wnioski konkursowe, nie byli ustawieni. Mają o tym świadczyć negatywne opinie, które wystawili w kilku przypadkach.

Czarnek zarzucił opozycji kłamstwo, w którego rozpowszechnianiu ma pomagać stacja TVN. - Ten, kto kradnie woła: łapać złodzieja - stwierdziła Krystyna Szumilas w odpowiedzi.

Czarnek zwrócił się do Tuska: Zechciał pan nagrać w swoim stylu, chamski filmik

Szef MEiN w Sejmie zwrócił się m.in. do lidera PO Donalda Tuska. - Panie Donaldzie Tusku, przywódco całej opozycji bez względu na liczbę list. Zechciał pan nagrać w swoim stylu, chamski filmik o 40 mln zł, które pana zdaniem spowodowały, że nie ma pieniędzy na szkoły, że jest bieda w szkołach, że nie ma inwestycji - powiedział Czarnek, po czym zaprezentował plansze z wykresami pokazującymi środki przeznaczone na edukację w ostatnich latach.

d2en6wg

Minister podkreślał, że 5 mld 200 mln zł z Polskiego Ładu wsparło samorządową infrastrukturę edukacyjną. - Plus 170 mln zł w edukację niesamorządową - zaznaczył Czarnek.

Wskazując na podsumowanie ostatnich dwóch lat, powiedział, że "7,5 mld zł przez dwa lata od polskiego rządu przekazano na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, także informatyczną". - Panie Donaldzie Tusku, pani Szumilas, pani Hall powiedzcie państwo, w którym roku zbliżyliście chociaż do połowy tej kwoty? I macie czelność mówić, że 40 mln zł na organizacje samorządowe cokolwiek to zmieniają - mówił szef MEiN.

Prezentując kolejną planszę, minister podkreślił, że 2,5 mld zł w ciągu roku przeznaczono na opiekę psychologiczną. - 18 tys. dodatkowych etatów, psychologów, pedagogów specjalnych w polskich szkołach. Panie Donaldzie Tusku, kiedy zbliżyliście chociaż do połowy tej kwoty? - pytał Czarnek.

d2en6wg

Na kolejnym wykresie minister pokazał środki na subwencję oświatową. - 64,4 mld zł w tym budżecie. To ponad 11 mld więcej niż w zeszłym roku. Kiedy zbliżyliście się chociaż do połowy tej kwoty? Nigdy - powiedział.

- To jest skala waszej zdrady polskiej edukacji: 1786 zlikwidowanych szkół, to jest wasze dzieło w edukacji - podkreślił Czarnek.

"Czarnek tłumaczy się PiS"

Ta gorąca wymiana zdań między posłankami opozycji a ministrem Czarnkiem jest szeroko komentowana w sieci.

d2en6wg

"Czarnek się tłumaczy! Z każdym zdaniem pogrąża siebie i PiS. Przyznał, że chcieli wille ukraść za 5 lat i to jednak głupio wygląda, więc wprowadzili aneksy do umów: ukradną je za 15 lat" - napisał ana Twitterze Izabela Leszczyna.

W mediach społecznościowych zdjęcie ministra na mównicy opublikowała także Katarzyna Lubnauer. "Czarnek się tłumaczy, ale nie nam, ale PIS. Widzicie to?" - skomentowała.

Piotr Borys ocenił, że Czarnek "miotał się" w tłumaczeniach.

Monika Wielichowska stwierdziła, że zdenerwowany Czarnek krzyczał z mównicy. "Oj pali się grunt pod nogami! Oj zawłaszczenie państwa w projekcie WILLA+ nie poszło jak trzeba" - napisała na swoim twitterowym profilu.

Tomasz Siemoniak natomiast ocenił, że wystąpienie ministra edukacji "pokazuje kompletną katastrofę zarządzania kryzysem w PiS". "Zero argumentów, przyznanie do winy (będą aneksy do umów) i zwykłe chamstwo. Upadek" - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2en6wg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2en6wg
Więcej tematów