Trwa ładowanie...
d226xca
d226xca

Poselskie uposażenie do zwrotu?

16 posłów powinno zwrócić nienależnie pobrane uposażenie poselskie - poinformowała Komisja Etyki Poselskiej. Nazwiska tych posłów nie zostaną jednak ujawnione do czasu aż ich sprawy rozpatrzy komisja regulaminowa i spraw poselskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d226xca

Komisja przeanalizowała oświadczenia majątkowe posłów za lata 1998-1999. W składanych co roku tajnych oświadczeniach posłowie mają obowiązek podać informacje o wszystkich swoich dochodach, posiadanych nieruchomościach, akcjach, obligacjach czy przedmiotach wartościowych.

Z 460 posłów tylko 161 wypełniło oświadczenia zgodnie z zaleceniami. Pozostałe były niestarannie albo źle wypełnione. Jak poinformował przewodniczący komisji Grzegorz Schreiber tylko kilkanaście z nich budzi poważne wątpliwości.

Z analizy oświadczeń i uposażeń poselskich wynika, że przez rok sprawowania mandatu poseł może się wzbogacić o 100 tys. zł. Ci, którzy zarobili więcej, najczęściej z innych źródeł byli wzywani do złożenia wyjaśnień.

d226xca

Posłowie, którzy mają inne dochody powinni poinformować o tym marszałka Sejmu, który odpowiednio obniża im uposażenie. Komisja uznała, że 16 posłów powinno zwrócić nienależnie pobrane z kancelarii Sejmu pieniądze, ale ich nazwisk nie poznamy dopóki nie zgodzi się na to komisja regulaminowa w izbach poselskich.

Komisja ujawniła tylko jedno nazwisko - posła Zbigniewa Janasa, jako pozytywny przykład parlamentarzysty, który poinformował o dodatkowym źródle dochodów i marszałek obniżył mu uposażenie. (an)

d226xca

Podziel się opinią

Share
d226xca
d226xca
Więcej tematów