Poseł Wieteska wycofuje się
Jan Wieteska, kojarzony z tzw. układem
warszawskim - grupą lokalnych działaczy SLD i PO, którzy
sprawowali władzę w mieście od 1994 do 2002 r., złożył
mandat radnego. Wcześniej zrezygnował z funkcji szefa stołecznego
Sojuszu.
Rezygnacja Wieteski to, według wielu radnych, schyłek układu, który stworzyli po 1994 r. działacze SLD i PO. Wieteska był radnym od początku jego istnienia, a w latach 2000-2002 był burmistrzem Gminy Centrum. To za jego czasów urzędnicy tej gminy utworzyli spółkę Złote Tarasy, w sprawie której w Prokuraturze Okręgowej toczy się śledztwo. Niedługo ma zapaść decyzja o ewentualnym postawieniu zarzutów.
Prowadzone przez prokuraturę postępowanie dotyczy m.in. podpisanej w 2001 r. umowy o wniesieniu przez miasto st. Warszawa do spółki z holenderskim udziałowcem ING Real Estate działek w rejonie Dworca Centralnego (blisko 4 ha) po cenie - jak się później okazało - znacznie niższej, niż wynosiła ich wartość rynkowa. O wniesieniu gruntów do spółki zdecydował zarząd ówczesnej gminy Warszawa-Centrum. W tamtym czasie burmistrzem gminy był właśnie Wieteska. Umowę o zawiązaniu spółki Złote Tarasy podpisał w 1998 r. na podstawie uchwały Rady Miasta ówczesny wiceprezydent stolicy Wojciech Kozak (PO).
Wieteska tłumaczył w czasie czwartkowego posiedzenie Rady, że składa mandat, ponieważ chce poświęcić się pracy zawodowej w kancelarii prawniczej. W radzie miasta pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Na tym stanowisku zastąpił go Marek Rojszyk (SLD).