Trwa ładowanie...
d1kp7jx

Poseł PiS: zawsze byłem i będę na Przystanku Woodstock i Przystanku Jezus

Wielkimi krokami zbliża się Pol'and'rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W imprezie weźmie udział poseł PiS prof. Jacek Kurzępa. - Ja tam nie jeżdżę jako polityk, ale jako socjolog - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł PiS, prof. Jacek Kurzępa na Przystanku Woodstock
Poseł PiS, prof. Jacek Kurzępa na Przystanku Woodstock (PAP)
d1kp7jx

Prof. Jacek Kurzępa jest posłem Prawa i Sprawiedliwości, socjologiem, instruktorem harcerskim oraz nauczycielem akademickim. W wywiadzie z Robertem Mazurkiem dla "Dziennika Gazety Prawnej" przyznał, że jak co roku wybiera się na Przystanek Woodstock (teraz: Pol'and'rock) oraz Przystanek Jezus.

- Od ćwierć wieku opuściłem dwa festiwale. Pierwszy raz byłem jeszcze w Żarach, bardzo dawno temu - opowiada polityk PiS. Na pytanie, czy Jurek Owsiak wie o jego obecności Kurzępa odparł: a nie wiem, nie przedstawiałem mu się. - Ja tam nie jeżdżę dla niego, ale dla tych tysięcy młodych ludzi - dodał.

Prof. Kurzępa zaznacza, że nikt go nie zobaczy na polu namiotowym w garniturze poselskim. - Zresztą ja tam nie jeżdżę jako polityk, ale jako socjolog. To jest wyzwanie dla badaczy. Chcesz poznać młodzież, to przyłóż rękę do jej pulsu, zbadaj i spróbuj zinterpretować - czytamy w wywiadzie dla "DGP".

d1kp7jx

Zobacz także: Szydło znów schowała flagę unijną. Komentują Balcerowicz i Muller

Jakie badania prowadzi podczas sierpniowego festiwalu? Jacek Kurzępa zdradził, że skupił się na temacie młodzieży wobec świata wartości. Według niego, "Przystanek Woodstock to klasyczny przykład wielobycia".

- Młodzi są dzisiaj w stanie - to moje określenie, nie fachowy termin socjologiczny - wielobycia, czyli są tu, teraz, lecz są również wszędzie, bo są nieustannie online, nieustannie podłączeni - tłumaczy prof. Kurzępa. - Są więc jednocześnie w różnych przestrzeniach czasu, w różnych tematykach i w różnych tożsamościach - dodaje.

d1kp7jx

Pol'and'rock - impreza podwyższonego ryzyka?

Przystanek Woodstock od ubiegłego roku nosi nazwę Pol'and'rock. Festiwal w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się już 1 sierpnia, jednak policja oceniła, że będzie to impreza podwyższonego ryzyka. Służby w swojej opinii zdefiniowały 11 zagrożeń, które wpływają na tę ocenę.

Organizatorem wydarzenia jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. WOŚP wydał oświadczenie, w którym stwierdza że powoływanie się na "zamachy na tle nienawiści, w tym zamach na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza" jako powód wyższego statusu imprezy jest niesprawiedliwe.

"Tak cyniczne wykorzystywanie tragedii, która w styczniu bieżącego roku poruszyła wszystkich Polaków i zatrząsnęła fundamentami działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, budzi zdecydowany sprzeciw. Przy czym autor opinii zupełnie nie zwrócił uwagi na fakt, że organizatorami Finału WOŚP w Gdańsku i festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzynie są zupełnie inne podmioty i są to wydarzenia, których pod względem organizacji czy sposobu zabezpieczenia – nie da się porównać" - czytamy w oświadczeniu WOŚP.

d1kp7jx

Kiedyś "Przystanek Jezus", teraz "Przyjaciele Jezusa"

Zmianę nazwy przeszedł również Przystanek Jesus. Teraz wydarzenia nazywa się Przyjaciele Jezusa. Odbędzie się od 31 lipca do 3 sierpnia. Uczestnicy wydarzenia będą mieszkali na polu namiotowym w pobliżu Pol'and'Rock Festival.

- Będzie tam stał krzyż, który będzie nas wyróżniał, a także scena – tłumaczy ks. Piotr Juckiewicz, koordynator inicjatywy "Przyjaciele Jezusa".

– Trochę jesteśmy zainspirowani tym, co papież Franciszek mówił po Synodzie Młodych, kiedy pokazywał, że tak naprawdę sposobem na głoszenie Ewangelii dzisiaj ludziom młodym musi być zaproponowanie przyjaźni, musi być wejście w relacje i musi być spotkanie. I ponieważ to w czasie tych spotkań ewangelizacyjnych się działo, chcemy to kontynuować i w tym roku przybieramy taką właśnie nazwę: "Przyjaciele Jezusa" – dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

d1kp7jx

Podziel się opinią

Share
d1kp7jx
d1kp7jx
Więcej tematów