Trwa ładowanie...
dii15x7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poseł PiS: przygotujemy nowe prawo dot. Polonii i Polaków za granicą

PiS przygotuje nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która "pozwoli traktować naszych rodaków posiadających kartę niemal jak obywateli polskich". PiS przygotuje też nową ustawę o repatriacji oraz ustawę o opiece nad Polonią - zapowiedział poseł PiS Michał Dworczyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł PiS: przygotujemy nowe prawo dot. Polonii i Polaków za granicą
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
dii15x7

Jak tłumaczył podczas debaty nad expose premier Beaty Szydło, znowelizowana ustawa o Karcie Polaka wprowadzi też możliwość "osiedlania się elastycznego w Polsce tych, którzy ze Wschodu chcą wrócić do kraju, chcą wziąć sprawy w swoje ręce, nie chcą obciążać budżetu państwa polskiego, nie chcą żyć na garnuszku społeczeństwa polskiego".

Dzięki tej nowelizacji - zaznaczył - państwo polskie będzie mogło udzielać skutecznej pomocy posiadaczom Karty Polaka, "a jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło sprawnie ich ewakuować". - Nam nie będzie potrzebny nacisk opinii publicznej - dodał, odnosząc się do kwestii ewakuacji Polaków z Mariupola i Donbasu. Według niego poprzednia ekipa zaniedbała tę kwestię, bo "dopiero śmierć jednego z nich doprowadziła do tego, że ta ewakuacja został przeprowadzona".

Dworczyk zapowiedział też, że rząd PiS przygotuje nową ustawę o repatriacji, która "pozwoli zrealizować zobowiązanie moralne, jakie Polska ma wobec rodaków na Wschodzie". Jak mówił, PiS zamierza też przygotować ustawę o opiece Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, która "uporządkuje kwestię opieki państwa polskiego nad Polakami poza granicami kraju" oraz "uczyni tę opiekę o wiele bardziej efektywną".

- Każdego roku państwo polskie wydaje na ten cel ponad 180 mln zł, a te pieniądze są rozdysponowywane przez siedem ministerstw. Do skoordynowania, do tego, by te środki były efektywnie wydawane, potrzebna jest ta ustawa i my tę ustawę wprowadzimy - powiedział.

dii15x7

Podziel się opinią

Share

dii15x7

dii15x7
Więcej tematów