Trwa ładowanie...

Poseł PiS nie chce poparcia swojej partii w wyborach prezydenckich. "Prezes i tak nie wierzy w zwycięstwo"

PiS nie udzieli oficjalnego poparcia własnemu posłowi w wyborach prezydenckich w jednym z największych miast na Śląsku. Powód? Partia rządząca nie zarejestrowała swojego komitetu wyborczego w Rudzie Śląskiej, gdzie we wrześniu odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie.

Jarosław Kaczyński w Rudzie Śląskiej w 2015 rokuJarosław Kaczyński w Rudzie Śląskiej w 2015 rokuŹródło: East News, fot: Jaroslaw Respondek/REPORTER
d32ek4a
d32ek4a

To pierwsze w tym roku wybory, które formacja Jarosława Kaczyńskiego spisała na straty. - Po co się angażować, skoro i tak przegramy? - pyta retorycznie jeden z naszych rozmówców. Sam Marek Wesoły - poseł PiS, który kandyduje w wyborach na prezydenta miasta - sugeruje, że partyjny szyld może być dla niego problemem. Ale o zwycięstwo chce walczyć do końca.

Cała Polska w cieniu Śląska

We wrześniu oczy politycznej Polski skierowane będą na Śląsk. To tu - w ponad stutysięcznej Rudzie Śląskiej - odbędą się wybory na prezydenta. Elekcja jest skutkiem śmierci prezydent Grażyny Dziedzic, która miastem rządziła ponad dekadę.

To będą pierwsze poważne wybory przed zbliżającym się wielkimi krokami starciem o Sejm i Senat w 2023 roku. I to w kluczowym miejscu. Śląsk, jak pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, jest jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) regionów na politycznej mapie Polski.

d32ek4a

To ze Śląska właśnie startował w poprzednich wyborach premier Mateusz Morawiecki. Konkretnie - z okręgu "31", obejmującego nie tylko Katowice, ale i… Rudę Śląską.

Czy szef rządu zaangażuje się w kampanię przed wyborami prezydenckimi w Rudzie Śląskiej, które odbędą się już 11 września? Niewiele na to wskazuje.

Powód? Brak decyzji o oficjalnym i bezpośrednim zaangażowaniu się partii rządzącej w kampanię własnego posła, który pretenduje do objęcia funkcji włodarza miasta po zmarłej prezydent.

- Nie mamy większych szans w Rudzie Śląskiej. Podjęliśmy decyzję o nierejestrowaniu komitetu wyborczego w imieniu PiS - mówi nam ważny polityk tej partii.

d32ek4a

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kaczyński o "bojówkach opozycji". Poseł KO: "Prezes ciągle chce braw"

Z szyldem bez szans

Kandydatem niezależnym w wyborach na prezydenta miasta będzie Marek Wesoły - poseł PiS. Polityk zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców Marka Wesołego. Nie ma w komitecie nazwy partii, bo poseł partii Jarosława Kaczyńskiego sam postanowił zdystansować się w Rudzie Śląskiej od szyldu, z którym związany jest od lat.

- Zapowiadałem to trzy lata temu i moi partyjni koledzy doskonale o tym wiedzieli. Nie zgłaszali nigdy sprzeciwu. Dostałem bowiem wtedy SMS-y z prośbami, bym zawsze pozwalał ludziom głosować na człowieka, a nie na szyld partyjny. Moja decyzja to odpowiedź na życzenie mieszkańców - mówił poseł Wesoły katowickiej "Gazecie Wyborczej".

d32ek4a

PiS jednak - jako formacja - również nie chciało oficjalnie, jako komitet wyborczy, angażować się w kampanię swojego polityka. Nieoficjalnie wiadomo, że formacja rządząca spisała wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej na straty. - Te wybory są nie do wygrania. Próbowaliśmy od lat i nic z tego nie wyszło. Szanse są marne, bo to jest plebiscyt: wszyscy przeciwko PiS-owi - mówi nam przedstawiciel partii rządzącej.

Na razie Marka Wesołego wsparł publicznie jedynie poseł PiS Jerzy Polaczek - ale jedynie we własnym imieniu. - Ma niezwykły talent rozumienia procesów gospodarczych, co w przypadku Rudy Śląskiej może się okazać fundamentalne. Marek Wesoły daje gwarancję odpowiedzialności w samorządzie - zapewniał w mediach poseł PiS.

Niepublikowane publicznie sondaże, o których słyszała Wirtualna Polska, wskazują na wygraną w Rudzie Śląskiej kandydata zjednoczonej opozycji Krzysztofa Mejera. - Nawet jeśli Mejer nie wygra w pierwszej turze z Wesołym, to pokona go w następnej - mówi nam osoba zorientowana w sytuacji. I dodaje: - To czysta arytmetyka. Marek nie jest w stanie wygrać z kandydatem pięciu innych partii. Nikt z nas by nie wygrał.

Sam Marek Wesoły oficjalnie zapewnia jednak, że wierzy w zwycięstwo. - Urodziłem się w tym mieście, mieszkam w nim i się w nim rozwijam. Prowadziłem w Rudzie Śląskiej przedsiębiorstwo, pracowałem w samorządzie, wreszcie zostałem z tego miejsca wybrany do parlamentu - wymienia poseł PiS i kandydat na prezydenta miasta.

d32ek4a

- Moja aktywność w sferze biznesowej, samorządowej i politycznej mogłaby być dla Rudy Śląskiej wartością dodaną. Poświęciłem bardzo dużo, by wiedzieć, jak tym miastem zarządzać - dodaje polityk.

Wesoły przekonuje, że Ruda Śląska - ponad stutysięczne miasto w województwie śląskim - nie zasługuje na tak niskie pozycje w rankingach miast, jakie osiąga dotychczas. - Przekonuję do tego mieszkańców miasta, mówię im o moich koncepcjach i pomysłach - opowiada poseł PiS. Jak dodaje, będzie chciał przekonać mieszkańców do swojej kandydatury "w sposób merytoryczny, a nie polityczny".

Plebiscyt skazany na porażkę

W tej deklaracji zawiera się sedno sprawy. Marek Wesoły zdaje sobie sprawę, że sprowadzając wybory w Rudzie Śląskiej do plebiscytu: "PiS kontra reszta świata", nie ma żadnych szans na wygraną.

- Wyciągam wnioski z tego, co działo się w przeszłości. W poprzednich wyborach na prezydenta miasta startowałem jako kandydat PiS. Wtedy przegrałem w drugiej turze wyborów. Powody: zjednoczenie opozycji i twierdzenie, że "nie można wybrać na prezydenta kandydata PiS". To jest idiotyczne i irytujące, że ta polityka powoduje, iż wmawia się ludziom, że nie liczą się umiejętności, chęć służby, tylko szyld partyjny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wesoły.

d32ek4a

Jak tłumaczy polityk: - Jestem członkiem PiS i się tego nie wstydzę. Ale moja decyzja to odpowiedź na życzenie mieszkańców. Oni mnie znają, wiedzą, kim jestem, mam przyjaciół wśród wyborców PiS, PO czy innych ugrupowań. I wiem, że oni w mieście chcą zagłosować na Marka Wesołego, a nie kandydata PiS.

Wesoły podkreśla, że w tych wyborach nie bez powodu zdecydował się startować jako kandydat niezależny. - Nie wypieram się swoich partyjnych korzeni, ale zrobiłem to po to, by łączyć ludzi. Aby mieszkańcy, którzy mają różne poglądy, nie mieli problemu z głosowaniem na człowieka, kandydata, który w służbie Rudzie Śląskiej chce oddać siebie samego, a nie swoją przynależność partyjną - powiedział polityk dziennikarzowi WP.

Kandydat na prezydenta miasta dodaje, że "nie chce dzielić mieszkańców politycznie". - Chcę prowadzić poważną rozmowę o przyszłości miasta. Nie chcę wojny i plebiscytu politycznego - podkreśla.

d32ek4a

- Cała kampania moich przeciwników będzie się opierać o to, żeby zrobić ze mnie człowieka partii. A to oni ściągają partie do siebie i proszą o poparcie - przekonuje Wesoły.

Scenariusz rzeszowski

W Rudzie Śląskiej - co przyznają nieoficjalnie sami politycy PiS - szykuje się najprawdopodobniej powtórka z wyborów prezydenckich w Rzeszowie z 2021 roku. Wtedy popierany przez zjednoczoną opozycję radny Konrad Fijołek zdeklasował swoich rywali z PiS i Solidarnej Polski, i pewnie sięgnął po prezydenturę.

Czy tak będzie tym razem? Wszystko na to wskazuje. Opozycja postanowiła nie rezygnować ze zwycięskiej strategii i poprzeć jednomyślnie kandydata na prezydenta miasta Krzysztofa Mejera, dotychczasowego zastępcę zmarłej prezydent Grażyny Dziedzic.

- Przy takiej polaryzacji kandydat PiS nie miałby szans. Zwłaszcza na Śląsku - mówi jeden z polityków PiS.

Jednocześnie podkreśla, że zaangażowanie liderów partii politycznych w Rzeszowie wynikało z tego, że była to walka o miasto wojewódzkie. - Ruda Śląska to nie ten przypadek - słyszymy.

Czy zatem liderzy PiS - Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki - zaangażują się w kampanię swojego posła, startującego jako kandydat niezależny? Wiele wskazuje na to, że nie. Zapytaliśmy o to szefa struktur PiS Krzysztofa Sobolewskiego oraz dyrektora biura prezesa PiS Michała Moskala, ale do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32ek4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ek4a
Więcej tematów