Trwa ładowanie...
d1s819n
d1s819n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poseł nagrany w hotelu. Zapadł wyrok ws. szantażu

Kary pół roku więzienia w zawieszeniu oraz dziewięciu miesięcy więzienia, a także grzywny wymierzył sąd w Lublinie trzem osobom oskarżonym o szantażowanie posła Piotra Sz. Powodem szantażu miało być niezapłacenie za usługę seksualną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1s819n

Sąd uznał 29-letniego Szczepana P., 28-letniego Przemysława S. oraz 27-letnią Magdalenę I. za winnych zarzucanych im czynów.

Cała trójka oskarżona była o to, że w grudniu 2012 r. zażądali co najmniej 3 tys. zł od Piotra Sz. grożąc mu ujawnieniem kompromitujących go nagrań. Sąd uznał, że stosowana przez nich groźba dotyczyła "upublicznienia nagrań uwłaczających czci pokrzywdzonego".

Magdalena I. została skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz grzywnę wysokości 1 tysiąca zł. Przemysławowi S. sąd wymierzył karę pół roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz 3 tys. zł grzywny.

d1s819n

Szczepan P. został skazany na karę dziewięciu miesięcy więzienia i 1 tysiąc zł grzywny. Dopuścił się on tego przestępstwa w warunkach recydywy (w ciągu pięciu lat od odbycia kary ponad sześciu miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej za przestępstwo podobne).

Proces toczył się z częściowym wyłączeniem jawności, aby nie były upubliczniane informacje dotyczące życia intymnego stron. Uzasadnienie wyroku również było niejawne.

- W związku tym, że w trakcie uzasadnienia ustnego sądu będą poruszone kwestie dotyczące pożycia intymnego oskarżonej i pokrzywdzonego, ogłoszenie ustnego uzasadnienia wyroku nastąpi z wyłączeniem jawności - wyjaśniła sędzia Beata Górna-Gielara.

Z ujawnionych podczas procesu wyjaśnień oskarżonych, złożonych w śledztwie, wynika, że 19 grudnia 2012 r. zorganizowali spotkanie Magdaleny I. z posłem Sz. w hotelu w Lublinie. Przebieg spotkania był rejestrowany. Nagrali kamerą, gdy późnym wieczorem kobieta, a później poseł, wchodzą do hotelu, a po spotkaniu wychodzą. Podsłuchiwali i nagrywali przebieg spotkania siedząc w samochodzie przed hotelem. Dźwięk przekazywany był za pośrednictwem telefonu komórkowego.

d1s819n

Z materiałów śledztwa wynika, że Magdalena I. miała wcześniej spotykać się z posłem, który nie zapłacił jej za seks. Poznali się przez stronę internetową. Rozpoznała go później w telewizji i w ten sposób poznała jego nazwisko. Wymieniali smsy o treści erotycznej. Aranżując spotkanie w grudniu 2012 r. kobieta chciała odzyskać pieniądze. Po zrobieniu nagrań zamierzała rozmawiać z posłem. Piotr Sz., podczas spotkania, miał wyrazić gotowość zapłacenia za nagranie 900 lub 1 tys. zł.

Przemysław S. w zeznaniach przed prokuratorem zaprzeczał, że chcieli pieniędzy, jak mówił "chodziło bardziej o dokuczenie" posłowi. Mówił też, o "zadośćuczynieniu niekoniecznie pieniężnemu za niezapłaconą usługę seksualną i brutalne traktowanie".

Obrońca Szczepana P., na ostatniej rozprawie, wnosząc o łagodną karę dla swego klienta podkreślał, że przyznał się on do winy i współpracował z organami ścigania. Adwokat Przemysława S. podnosił, że oskarżeni nie popełnili przestępstwa, gdyż obnażali hipokryzję posła, a nagranie chcieli udostępnić jedynie jego żonie. Wystąpienie adwokata Magdaleny I. zostało przez sąd utajnione.

Na początku procesu sędzia uzasadniając postanowienie o częściowym wyłączeniu jawności sprawy, podkreśliła należyte zachowanie posła, który zawiadomił organy ścigania o przestępstwie. - Taka postawa pokrzywdzonego zasługuje nie tylko na akceptację, ale i na szersze rozpropagowanie w społeczeństwie - mówiła sędzia Górna-Gielara.

Piotr Sz. w lutym ub. roku zrezygnował z członkostwa w Solidarnej Polsce i klubie parlamentarnym partii. Rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki mówił wtedy Polskiej Agencji Prasowej, że gdyby poseł nie podjął decyzji o odejściu z partii i z klubu, to zostałby z niej wyrzucony.

d1s819n

Podziel się opinią

Share

d1s819n

d1s819n
Więcej tematów