Poseł Kukiz'15: my jesteśmy minisejmem
- Kukiz'15 nie jest organizacją militarną, gdzie wódz mówi każdemu co ma robić. Każdy ma swoje zdanie - mówił o swoim ugrupowaniu Marek Jakubiak.
08.08.2017 08:33
Poseł Kukiz'15 w TOK FM był pytany o reformę sądownictwa i weta prezydenta wobec ustawy o Sądzie Najwyższym i zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa. Przyznał, że nie chce uprzedzać pomysłów, które zaproponuje prezydent Andrzej Duda.
- My namawiamy pana prezydenta, żeby rozszerzył krąg zainteresowań osób, które powinny być zainteresowane tą reformą, np. o stowarzyszenia osób poszkodowanych, bo to one najbardziej widzą, chyba dość dotkliwie, gdzie sądownictwo ma swoje wady, gdzie jest bezduszne i gdzie popełnia te różnego rodzaju, powiedziałbym nawet - makabryczne rzeczy wobec ludzi - powiedział.
Dodał, że prezydent powinien powołać komisję, która będzie nad tym pracowała i podkreślił, że prezydent Andrzej Duda ma bardzo mało czasu na prace nad poprawkami. - Myślę, że będzie się pracowało na tym projekcie, który jest, tylko trzeba go tak zmodernizować, żeby on był do przyjęcia - zaznaczył.
Zapytany o to, czy klub Kukiz'15 wpływ ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na skład sędziowski, zaprzeczył i zaznaczył, że słusznym pomysłem jest wybór poprzez 3/5 głosów.
- Natomiast trzeba się przyzwyczaić do tego, że w klubie Kukiz'15 mamy różne formy dyskusji. Nie jesteśmy organizacją militarną, że wódz nam wszystkim rozkazuje. My mamy własne zdanie, dyskutujemy bardzo mocno na te tematy i zazwyczaj z tego działania są bardzo fajne rzeczy - podkreślił. Dodał, że członkowie klubu wiedzą, że reforma jest potrzebna, mają na to rozwiązania i je proponują.
- Jeżeli 60 proc. spraw w sądach jest sprawami tej małej wartości, to przecież trzeba powołać sędziów pokoju, tak, jak my chcemy - oznajmił.
Prezydenckie weto
Prezydent Duda na początku sierpnia poinformował o wecie ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział inicjatywę ustawodawczą, w ciągu dwóch miesięcy mają zostać przygotowane projekty ustaw o SN i KRS.
Odmowa podpisania przez prezydenta Dudę ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS wraz z uzasadnieniami trafiły w ubiegłym tygodniu do Sejmu. Wątpliwości prezydenta wzbudził m.in. wpływ ministra sprawiedliwości na SN i sprzeczność przepisów dot. liczby kandydatów na I prezesa SN.
Źródło: TOK FM, PAP