Porwany Andersen spędził w bibliotece całą noc
Uczestników "Nocy z Andersenem" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej powitała czarownica, która oświadczyła, że porwała Andersena i urodzin nie będzie. Dzieciom po pewnym czasie udało się go jednak odnaleźć uśpionego między regałami. "Noc z Andersenem" to międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane dla uczczenia rocznicy
urodzin Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia. W tym roku mijają
202 lata od narodzin słynnego baśniopisarza. Dzieci przez całą noc słuchały baśni, uczestniczyły w konkursach i zabawach, potem ułożyły się do snu w śpiworach i na karimatach, pomiędzy bibliotecznymi regałami.
Dzieci świetnie się bawiły, większość udało się nakłonić do spania przed trzecią w nocy. Żeby mogły zasnąć, trzeba było oczywiście czytać im baśnie. Niektóre jednak z wrażenia w ogóle nie spały. Jedna z uczestniczek przejęta podkreślała, że nie śpi w nocy pierwszy raz w życiu - powiedziała jedna z bibliotekarek, Paulina Podżorna.
Do biblioteki zawitała też ekipa filmowa, kręcąca film o Królewnie Śnieżce. Dzieci startowały w castingach-konkursach, wcielając się w statystów odgrywały bajkowe role, były też projekcje bajek i internetowy czat z uczestnikami "Nocy z Andersenem" w innych bibliotekach. Późną nocą ułożyły się do snu między regałami na przyniesionych z domu karimatach i śpiworach.
Organizowane od pięciu lat nocne spotkanie z Andersenem w Dąbrowie Górniczej jest jednym z największych w Polsce. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że możliwość uczestnictwa trzeba było ograniczyć do dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Niektórzy uczestnicy spędzili w tym roku już swoją trzecią lub czwartą noc w bibliotece.
Zamierzeniem pomysłodawców i organizatorów "Nocy z Andersenem" jest rozbudzanie w dzieciach potrzeby czytania oraz promowanie wśród ich rodziców idei czytania na głos. W rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.