Trwa ładowanie...
dcd1szh
dcd1szh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
porwanie

Porwano dwie pracownice organizacji humanitarnej

Uzbrojeni napastnicy uprowadzili w Darfurze dwie kobiety pracujące dla organizacji pomocowych - poinformował przełożony porwanych, John O'Shea.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dcd1szh

Hilda Kawuki z Ugandy i Sharon Commins z Irlandii, pracujące w Sudanie dla irlandzkiej organizacji humanitarnej GOAL zostały porwane przez sześciu uzbrojonych mężczyzn z ogrodzonego kompleksu mieszkalnego w mieście Kutum na północy Darfuru. Sudański strażnik, uprowadzony wraz z kobietami, został uwolniony.

Seria porwań przedstawicieli organizacji humanitarnych pracujących w Darfurze jest szokująca - pisze Reuters - przypominając, że jeszcze rok temu ataki na cudzoziemców pracujących w tym regionie były nie do pomyślenia. Porwanie pracownic GOAL to trzeci taki incydent w ciągu czterech ostatnich miesięcy.

W marcu władze Sudanu nakazały 13 organizacjom pomocowym opuszczenie kraju, oskarżając je o współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK). Nastąpiło to krótko po tym, jak MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Omara Baszira, którego oskarża o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w prowincji Darfur.

dcd1szh

W czerwcu sudańskie władze zgodziły się na powrót do Darfuru wyrzuconych w marcu organizacji humanitarnych; część z nich zapowiedziała, że wznowi swoje misje.

Większość międzynarodowych organizacji charytatywnych zajmowała się dostarczaniem pomocy właśnie do Darfuru, który od 2003 roku jest areną krwawego konfliktu. Rząd sudański oskarżał je o przekazywanie informacji prokuratorom MTK.

Od początku konfliktu w Darfurze, gdzie arabskie milicje dżandżawidów dokonywały brutalnych i krwawych czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnych Afrykanów, zginęło około 300 tysięcy ludzi. 2,5 miliona zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Powszechnie uważa się, że to obecnie jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Oddział organizacji GOAL, który działa w regionie Kutum zapewnia opiekę zdrowotną, dostawy żywności i wody dla około 150 tys. ludzi mieszkających w tym regionie - poinformowała szefowa sudańskiego biura GOAL, Flora Hillis.

dcd1szh

Podziel się opinią

Share

dcd1szh

dcd1szh
dcd1szh
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów