Trwa ładowanie...
oprac. Patryk Osowski
27-10-2019 20:03

Poruszające uroczystości w Holandii. "Dziękujemy wam Polacy!"

- Nigdy nie zapomnimy, że swoją wolność zawdzięczamy żołnierzom pod dowództwem gen. Stanisława Maczka - mówił burmistrz Bredy Paul Depla. W Holandii uczczono pamięć o Polakach, którzy 75 lat temu odbili miasto z rąk Niemców.

Poruszające uroczystości w Holandii. "Dziękujemy wam Polacy!"Źródło: PAP
d2ydajv
d2ydajv

W 1944 r. 1. Polska Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Maczka wyzwoliła Bredę i inne holenderskie miasta. Od soboty trwały uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (PiS) podkreślił, że po 75 latach coraz mniej ludzi pamięta heroiczne zwycięstwo Polaków i dlatego tym bardziej cieszą go zorganizowane w Holandii obchody. Przypomniał, że gdy w 1944 roku wojska gen. Maczka wkroczyły do miasta, w oknach witały ich napisy w języku polskim: "Dziękujemy wam Polacy!".

Niedzielne uroczystości uświetniła poranna msza święta, w kościele św. Wawrzyńca w Bredzie, a następnie apel poległych, salwy honorowe, złożenie kwiatów na grobach poległych i przejmujące wystąpienia.

PAP
Źródło: PAP

Jadwiga Irena Wiśniewska ps. Sroka, która w momencie oswobodzenia miała 14 lat, wspominała moment wyzwolenia: "12 kwietnia 1945 r. wjechał czołg, który rozbił bramę obozu Oberlangen i na nim byli żołnierze. Koleżanki, które znały język angielski uważały, że to nie są Polacy, tylko Anglicy i Amerykanie. One zaczęły mówić do nich po angielsku, a oni odpowiedzieli: "nie mówcie do nas po angielsku, bo my jesteśmy Polacy". I przeżyłyśmy radość ogromną z tego powodu, że dywizja gen. Maczka nas oswobodziła" - cytuje jej słowa onet.pl.

Zobacz też: Brudne buty w Sejmie. "Nowy poseł chce się wyróżnić za wszelką cenę"

W wydarzeniu wzięli udział m.in. weterani, ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak, zastępca prezesa IPN Jan Baster, a także burmistrz Bredy Paul Depla.

d2ydajv

- Nigdy nie zapomnimy, że swoją wolność zawdzięczamy żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka - podkreślił. Zapowiedział również, iż w Ettensebaan powstaje specjalne Miejsce Pamięci Generała Maczka. Wskazał, że będzie ono przypominało ważne dla Polaków i Holendrów wydarzenia i zostanie oficjalnie otwarte już za kilka miesięcy.

PAP
Źródło: PAP

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ydajv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ydajv
Więcej tematów