Trwa ładowanie...
02-07-2015 18:26

Portugalscy nieletni już nie kupią alkoholu. Ich wiek zdradzi chip

Obowiązująca od czwartku w Portugalii nowa ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi nakłada na organizatorów imprez masowych nakaz identyfikowania nieletnich kupujących trunki na podstawie bransolet z chipem. Urządzenie pomoże ustalić wiek klienta.

Share
Portugalscy nieletni już nie kupią alkoholu. Ich wiek zdradzi chipŹródło: Freeimages
dw5iq7k

Bransoleta, zwana potocznie "alkoholową", będzie wydawana głównie w związku z koncertami oraz festiwalami muzycznymi. Odbiór niewielkich rozmiarów urządzenia poprzedzi rejestracja obejmująca imię i nazwisko, adres oraz wiek uczestnika wydarzenia.

Wcześniej już 16-latki mogły kupować piwo i wino, a po pozostałe alkohole miały prawo sięgać dopiero te osoby, które ukończyły 18. rok życia. Obowiązujące od czwartku przepisy ujednoliciły ten wiek; teraz, żeby kupić każdy alkohol trzeba mieć 18 lat.

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi zobowiązuje organizatorów imprez masowych, podczas których sprzedawany jest alkohol, do weryfikacji wieku klientów, których wygląd wskazuje, że są oni nieletni.

dw5iq7k

Nowe przepisy dopuszczają stosowanie przez organizatorów imprez masowych także kart konsumpcji, pozwalających na zakup alkoholu na terenie, na którym odbywa się impreza. Utrzymano też obowiązek żądania przez sprzedawcę alkoholu w sklepie lub placówce gastronomicznej okazania dowodu osobistego przez klientów, których wygląd wskazuje, że nie ukończyli 18 lat.

Jak powiedział Paulo Damasio z zarządu grupy K, sieci portugalskich dyskotek, znaczna część działających w tym iberyjskim kraju placówek oferujących alkohol może mieć problemy z przestrzeganiem nowych przepisów. Jego zdaniem w przypadku niższej granicy wieku łatwiej było określić, czy ktoś spełnia wymogi. - Tymczasem znacznie trudniejsze wydaje się ustalenie, kto przekroczył osiemnasty rok życia - wyjaśnił Damasio.

Portugalski przedsiębiorca ujawnił, że w związku z nowelizacją przepisów jego firma rozpoczęła od czwartku wydawanie w dyskotekach grupy K specjalnej karty na konsumpcję alkoholu osobom dorosłym.

W opinii Liberto Mealhii ze Stowarzyszenia Dyskotek Południa i Algarve przestrzeganie nowego prawa będzie w praktyce trudne, a kontrole policji i Sanepidu mogą stwierdzić liczne naruszenia przepisów. - Nieletni mogą omijać prawo prosząc swoich starszych kolegów o zakup dla nich alkoholu. Właścicielom dyskotek i barów bardzo trudno będzie przeciwdziałać tego rodzaju praktykom - dodał Mealha.

dw5iq7k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw5iq7k
Więcej tematów