Trwa ładowanie...
d1a4j2x

Portugalia: nie transportowaliśmy więźniów do Guantanamo

Portugalski rząd zaprzeczył ustaleniom brytyjskiej organizacji pozarządowej, według której Portugalia uczestniczyła w transporcie ponad 700 więźniów do amerykańskiego obozu Guantanamo na Kubie.

d1a4j2x

Organizacja Reprieve (Ułaskawienie) informowała, że 728 z 774 więźniów z Guantanamo zostało tam przetransportowanych przez Portugalię. Organizacja twierdzi, że dane te oparła na oficjalnych informacjach portugalskich, informacjach amerykańskiego ministerstwa obrony i zeznaniach samych więźniów.

Naturalnie odrzucamy konkluzje tego raportu - oświadczył portugalski sekretarz stanu ds. europejskich Manuel Lobo Antunes.

Wyrażamy potępienie, sprzeciw i oburzenie - podkreślił, dodając, że portugalski rząd dostarczył wszelkich informacji, jakimi dysponuje, przy pełnej przejrzystości.

Większość przytoczonych przypadków dotyczy lotów nad terytorium portugalskim samolotów, które - co nie zostało udowodnione - transportowały zatrzymanych - wyjaśnił Antunes. Nic nie wskazuje, by Portugalia działała w sposób nielegalny - dodał.

d1a4j2x

Rok temu komisja Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych lotów i więzień CIA w Europie przyjęła raport, w którym oskarża rządy państw członkowskich o współpracę z USA i ukrywanie jej przed opinią publiczną. Raport stawia zarzuty kilkunastu krajom, w tym Polsce.

Przewodniczący tej komisji, Portugalczyk Carlos Coelho ocenił we wtorek, że przesadne są domysły, jakoby cała społeczność więźniów Guantanamo została tam przetransportowana przez Portugalię.

Jako zadziwiający ocenił Coelho w rozmowie z agencją LUSA fakt, że brytyjska organizacja wyszczególniła przypadek Portugalii bez zbadania z jednakową determinacją o wiele poważniejszych doniesień na temat innych krajów.

W lutym 2007 r. portugalski wymiar sprawiedliwości otworzył własne śledztwo w sprawie ewentualnych nielegalnych lotów CIA nad terytorium Portugalii. Według źródeł oficjalnych jego wyniki powinny być znane w krótkim czasie.

d1a4j2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a4j2x
Więcej tematów