Portrety Szymanowskiego autorstwa Witkacego trafiły do Atmy
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w
Zakopanem wzbogaciło się o dwa portrety kompozytora. Obrazy
autorstwa Witkacego przekazali spadkobiercy Karola
Szymanowskiego.
W Atmie, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, zainaugurowano Rok Karola Szymanowskiego. W przypadającą właśnie 70. rocznicę śmierci kompozytora odbył się uroczysty koncert - recital fortepianowy Jerzego Godziszewskiego, złożony z utworów Szymanowskiego.
Portrety kompozytora przekazali muzeum Zdzisław Szakiewicz i Witold Juchniewicz - mąż i syn zmarłej przed laty siostrzenicy Karola Szymanowskiego, Krystyny Dąbrowskiej. To właśnie ona, jeszcze w latach 70. XX w. ofiarowała powstającemu muzeum pierwsze pamiątki po Szymanowskim.
Przekazane przez spadkobierców pastele autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza noszą tytuły: "Karol Szymanowski. Czerwone Wierchy" i "Karol Szymanowski z muszką". Przez rodzinę nazywane były: "Wujcio góralski" i "Wujcio od komponowania".
Karol Szymanowski (1882 - 1937) był najwybitniejszym polskim kompozytorem pierwszej połowy XX w. Jest twórcą czterech symfonii, dwóch koncertów skrzypcowych, dwóch oper, baletu i licznych mniejszych utworów. Szymanowski od wczesnej młodości bywał w Zakopanem, a pod koniec życia zamieszkał tam na stałe. W Atmie mieszkał od 1930 do 1935 r.
Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem działa od marca 1976 r. To jedyne w Polsce muzeum biograficzne Szymanowskiego. Dotąd zwiedziło je ponad 383 tys. osób. Od 1977 r. działa w Atmie także Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, organizujące w tej niewielkiej góralskiej willi nad potokiem Młyniska koncerty, festiwale i inne imprezy popularyzujące dorobek kompozytora.