Portrety kobiet po mastektomii na wystawie w Poznaniu
Zdjęcia dziesięciu kobiet po zabiegu amputacji piersi prezentowane są na poznańskim Starym Rynku. Autorki projektu liczą, że dzięki wystawie więcej osób będzie potrafiło "oswoić raka". Panie, które zgodziły się na udział w sesji to członkinie Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, zrzeszającego kobiety walczące z nowotworem piersi. Autorkami projektu są Katarzyna Piwecka i Ewa Rzyczniak.
- Te fotografie są szokujące, ale zostały zrobione w na tyle subtelny sposób, że te kobiety wyglądają pięknie i kobieco; nie chodziło nam o uwydatnienie blizn. Na wystawę składają się portrety dziesięciu pań w różnym wieku. Poprzez ten projekt chodziło nam o większą tolerancję dla kobiet po mastektomii a także o uświadomienie społeczeństwu, czym są choroby nowotworowe - powiedziała Katarzyna Piwecka.
Jak powiedziała prezes Poznańskiego Towarzystwa Amazonki Krystyna Wechmann, w ostatnich latach coraz więcej kobiet, także osób publicznych: polityczek, aktorek, modelek ma odwagę przyznawać się do swojej walki z rakiem piersi.
- Bardzo się cieszę, że moje dziewczyny, nie żadne modelki, czy aktorki, z taką odwagą pokazały swoją twarz. Chodzi nam o zniwelowanie strachu kobiet które są zdrowe. Wiele z nich cały czas myśli, że ich rak piersi nie dotyczy - powiedziała.
Przyznała, że liczy na to, że otwarta w Poznaniu wystawa zachęci kobiety do badań i pozwoli im oswoić się z myślą, że po zabiegu amputacji piersi również można normalnie funkcjonować.
Poznańskie Towarzystwo Amazonki działa od 20 lat. Aktywnie uczestniczy w nim 250 pań. Przewinęło się przez nie pół tysiąca kobiet.
Portrety na Starym Rynku będą prezentowane do 9 października.