Portfel księcia Karola
Dochody księcia Karola z inwestycji i nieruchomości wzrosły w ubiegłym roku o 27 procent do blisko 10 milionów funtów (16,6 mln dolarów) - wynika z opublikowanego w poniedziałek sprawozdania finansowego brytyjskiego następcy tronu.
Książę nie pobiera dotacji z tzw. listy cywilnej, czyli wypłacanych przez rząd pieniędzy podatników. W zamian za to otrzymuje dochody z księstwa Kornwalii, utworzonego w XIV wieku w celu zasilania finansowego następcy tronu.
Pieniądze z Kornwalii stanowią osobiste dochody księcia, jednak w ubiegłym roku wydał on 5,6 miliona funtów pochodzących z tego źródła na działalność oficjalną i cele charytatywne. W ubiegłym roku wpływy z Kornwalii wyniosły 9,9 miliona funtów, podczas gdy rok wcześniej zamknęły się sumą 7,8 miliona.
Książę płaci 40-procentową stawkę podatkową. W ubiegłym roku zapłacił tytułem podatków 4,3 miliona funtów.
Następca tronu zatrudnia 91 urzędników pełnoetatowych oraz 17 osób służby, a ponadto dysponuje trzema rezydencjami. Największe wydatki pociągnęła w ubiegłym roku renowacja pałacu Clarence House, który był rezydencją królowej-matki Elżbiety, a obecnie stał się rezydencją następcy tronu.
Z podliczenia wszystkich dochodów i wydatków wynika deficyt, który został pokryty - w wysokości trzech milionów funtów - z pieniędzy otrzymywanych z listy cywilnej przez królową Elżbietę II.
Sprawozdanie finansowe księcia Karola zostało opublikowane po raz pierwszy i ma udowodnić, że następca tronu nie jest ciężarem dla podatników. Był on krytykowany, że prowadzi bardzo kosztowny tryb życia.