ŚwiatPorozumienie ws. przeniesienia bazy na Okinawie

Porozumienie ws. przeniesienia bazy na Okinawie

Stany Zjednoczone i Japonia porozumiały się w sprawie przeniesienia jednej z amerykańskich baz na Okinawie - bazy lotniczej Futenma, od wielu lat będącej powodem kontrowersji i protestów mieszkańców wyspy.

Porozumienie ws. przeniesienia bazy na Okinawie
Źródło zdjęć: © AFP

Jak powiedział w Tokio szef japońskiego resortu obrony Yoshinori Ono, Stany Zjednoczone zaaprobowały japońskie propozycje w sprawie nowej lokalizacji bazy. Ono nie podał szczegółów, ograniczając się do stwierdzenia, że strona amerykańska przyjęła sugestie, by siły lotnicze z Futenmy zostały przeniesione do innej bazy - także na Okinawie - Camp Schwab w Nago.

Porozumienie w sprawie bazy Futenma oznacza usunięcie ostatniej przeszkody, blokującej inne, szersze amerykańsko-japońskie porozumienie o dyslokacji wszystkich sił USA w Japonii. Obecnie stacjonuje tam około 50 tysięcy amerykańskich żołnierzy i personelu cywilnego baz. Sprawa nowego układu o liczebności tych sił ma być w czasie najbliższego weekendu tematem spotkania szefów resortów obrony i spraw zagranicznych obu państw, a także planowanego na 16 listopada spotkania w Tokio prezydenta George'a W. Busha z premierem Junichiro Koizumim.

Położona na gęsto zaludnionym terenie, amerykańska baza Futenma stała się symbolem sporu o samą obecność amerykańskich sił na Okinawie. Po incydentach, związanych z obecnością żołnierzy USA na Okinawie oraz gwałtownych protestach mieszkańców tej wyspy, w 1996 roku Tokio i Waszyngton zgodziły się w sprawie zamknięcia bazy Futenma, pod warunkiem jednak, iż zostanie znalezione nowe miejsce dla stacjonujących tam sił. Lokalne władze Okinawy, a także japońscy działacze ochrony środowiska skutecznie blokowali jednak realizację tego układu.

Z doniesień agencyjnych wynika, że przyjęte w środę rozwiązanie ma oznaczać częściowe włączenie personelu Futenmy do bazy Camp Schwab, alecz też - zgodnie z wcześniejszą propozycją Waszyngtonu - budowę instalacji wojskowej na morzu, niedaleko Camp Schwab. Taka koncepcja wywoła z pewnością zdecydowane protesty ekologów.

Wiosną obecnego roku Pentagon ogłosił kolejną od zakończenia zimnej wojny, ale pierwszą od 10 lat fazę dyslokacji swych sił, w tym także baz wojskowych, w kraju i poza jego granicami. Planuje się zaoszczędzić dzięki temu 48,8 miliarda dolarów w ciągu 20 lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)