ŚwiatPorozumienie ws. Cmentarza Orląt

Porozumienie ws. Cmentarza Orląt

Radni Lwowa zatwierdzili - w przyjętej uchwale o otwarciu Cmentarza Orląt Lwowskich - polsko-ukraińskie porozumienie w tej sprawie, ale nie zgodzili się jeszcze na konkretną datę otwarcia.

09.06.2005 | aktual.: 09.06.2005 20:53

Radni zaaprobowali tekst porozumienia zawartego między komitetami prezydentów Polski i Ukrainy, nie uchwalili jednak daty otwarcia nekropolii - powiedział przewodniczący Rady Lwowa Zinowij Siryk.

Wyjaśnił, że ostateczne decyzje rady, dotyczące m.in. daty otwarcia cmentarza, będą podjęte za tydzień, kiedy odbędzie się kolejne spotkanie rady. Czwartkowe posiedzenie trwało 10 godzin, nie byliśmy w stanie załatwić wszystkiego - oznajmił Siryk.

Przewodniczący powiedział, że radni przyjęli ogólny tekst porozumienia podpisanego w poniedziałek przez komitety prezydentów Polski i Ukrainy, mieli jednak wątpliwości dotyczące - jak się wyraził - "szczegółów technicznych".

Największym problemem była treść napisu na płycie głównej cmentarza. Niektórym radnym nie podobało się uzgodnione na najwyższym szczeblu sformułowanie: "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę". Proponowali, by zamiast tych słów napisać: "Tu leży żołnierz polski poległy w wojnie polsko-ukraińskiej" - poinformował Siryk.

Co do innych szczegółów ustalonych przez przedstawicieli prezydentów obu krajów większych wątpliwości nie było. Na cmentarzu będą pomniki amerykańskich pilotów i francuskich piechurów, nie będzie miecza Szczerbca, ani lwów. Daty nie uzgodniliśmy, bo sprawa musi się trochę "uleżeć" - powiedział członek rady miasta Jurij Kużeliuk.

Cmentarz Orląt Lwowskich wchodzi w skład Cmentarza Łyczakowskiego. Spoczywają tam Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-sowieckiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe strona polska rozpoczęła w 1989 r. Spór w sprawie cmentarza ciągnął się przez kilka lat. Cmentarz miał być otwarty w 2002 r., ale do uroczystości nie doszło, bo strona ukraińska nie zgodziła się na napis na płycie głównej: "Bohatersko poległym za Polskę w latach 1919-1921". W połowie maja osiągnięto kompromis w sprawie treści napisu, ustalając, że ma on brzmieć: "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę".

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)