Porozumienie Rektora i Majchrowskiego. Będą rozwijać turystykę religijną w Krakowie
W czwartek porozumienie o współpracy podpisali prezydent Majchrowski i ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, Rektor Uniwersytetu Papieskiego. Zakłada ono m.in. organizację seminariów, konferencji i kongresów czy realizację praktyk studenckich. Przede wszystkim jednak współpracę przy wprowadzaniu rekomendacji podmiotów obsługujących turystykę religijną.
Kraków od lat prowadzi działania związane z promocją turystyki religijnej. Opracowano tematyczne trasy turystyczne (m.in. Ścieżkami Jana Pawła II, Trasa św. Stanisława, Śladami św. Siostry Faustyny w Krakowie). W granicach województwa małopolskiego znajduje się ok. 120 sanktuariów, z czego rangę międzynarodową mają m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Katedra Wawelska, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowice. Teraz gmina Kraków otrzyma wsparcie w rozwoju turystyki religijnej od Uniwersytetu Papieskiego.
W podpisanym 6 listopada porozumieniu obie strony zobowiązują się m.in. do współpracy merytorycznej w kształceniu studentów, wymiany informacji dotyczących sytuacji na rynku turystycznym oraz wzajemnego udostępniania danych, opracowań i ekspertyz. Działania te będą miały szczególne znaczenie w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakwie w 2016 roku.
- Turystyka religijna niewątpliwie rozwija się coraz intensywniej nie tylko w Krakowie, ale także w całej Małopolsce. Ten rozwój wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednio wykwalifikowanej kadry, która będzie się specjalizować w usługach skierowanych do tej grupy turystów. Jestem przekonany, że podpisywane dziś porozumienie z Uniwersytetem Papieskim przyczyni się nie tylko do popularyzacji tej gałęzi turystyki wśród odwiedzających nas gości, ale także do tego, że Kraków będzie przez nich postrzegany jako miasto, do którego warto wracać i które warto polecać innym - mówił w czwartek prezydent Majchrowski.
Uniwersytet Papieski ze swojej strony obiecuje zaś wykształcić wspomnianą kadrę - na Wydziale Teologicznym pojawił się kierunek turystyka religijna. Student otrzyma tam zarówno elementarną wiedzę nt. katolickiej wiary, jak i tę dotyczącą obsługi ruchu turystycznego, planowania podróży oraz prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze turystyki.
- Wkładem Uniwersytetu Papieskiego we współpracę z miastem w rozwijaniu tej branży jest m.in. prowadzenie studiów na kierunku turystyka religijna na Wydziale Teologicznym. Kierunek ten przygotowuje pracowników obsługujących ruch pielgrzymkowy i turystykę religijną, w szczególności pracowników biur turystycznych - pielgrzymkowych, ośrodków pielgrzymkowych, domów pielgrzyma, oraz przewodników i pilotów prowadzących grupy - mówił w czwartek ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, Rektor Uniwersytetu Papieskiego.
Małopolskę przecina sieć szlaków tematycznych, w tym pięć krakowskich szlaków religijnych, Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II, Szlak św. Jakuba Apostoła, Szlak św. Szymona w Lipnicy Murowanej oraz unikalny w skali Europy - Szlak Architektury Drewnianej, a na nim obiekty wpisane na Listę UNESCO.