Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel: "Solidarność" pozostaje fundamentem naszej zjednoczonej Europy
- Kobiety i mężczyźni z "Solidarności" są dla mnie europejskimi bohaterami wolności. Ich dążenie do wolności zapoczątkowało bieg wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do upadku muru berlińskiego - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, gratulując Polakom 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Angela Merkel wyraziła uznanie dla Polaków za walkę o wolność i demokrację. Na filmie nagranym z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, niemiecka polityk podziękowała bohaterom antykomunistycznej opozycji w okresie PRL.
- Szanowna pani prezydent Miasta Gdańsk, drogie obywatelki i drodzy obywatele Gdańska i całej Polski. Szanowni państwo, podpisane przed 40 laty Porozumienie Gdańskie wyznaczyło drogę do powstania "Solidarności". Była ona pierwszym niezależnym związkiem zawodowym w socjalistycznym państwie i zmieniła świat - mówi kanclerz Niemiec na dwuminutowym nagraniu wyświetlonym w poniedziałek podczas Forum Obywatelskim w Gdańsku.
Zobacz także: Białoruś. Katarzyna Lubnauer ostro o Andrzeju Dudzie. "W trakcie protestów jeździł na skuterze wodnym"
Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel z przesłaniem dla Polaków
Angela Merkel zaznaczyła również, że dzięki walce działaczy "Solidarności" w siłę urosły także inne społeczeństwa Europy Środkowej. - Zarówno w NRD, jak i Republice Federalnej Niemiec patrzyliśmy wówczas w napięciu na nieustraszone i nieugięte Polki i Polaków. Późniejsze ruchy obywatelskie w NRD brały z nich przykład - zapewniła.
- Kobiety i mężczyźni z "Solidarności" są dla mnie europejskimi bohaterami wolności. Ich dążenie do wolności zapoczątkowało bieg wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do upadku muru berlińskiego. Świętując w tym roku Zjednoczenie Niemiec, jesteśmy głęboko wdzięczni tym odważnym Polkom i Polakom - przekonywała Merkel.
Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel przypomina Annę Walentynowicz
Część swojej wypowiedzi kanclerz Merkel poświęciła również współzałożycielce "Solidarności" Annie Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. - Pamiętamy dzisiaj o zwolnieniu z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, o strajkach i o ciężkich czasach stanu wojennego w Polsce. Przypominamy sobie, z jakim trudem wywalczono demokrację, wolność i jedność. Strzeżmy i brońmy tych wartości - dodała.
- Solidarność pozostaje fundamentem naszej zjednoczonej Europy. Pragnę dzisiaj przypomnieć również o innym dniu, który na zawsze zmienił Europę i świat: jutro, 1 września, obchodzimy rocznicę napaści Niemiec na Polskę, która w 1939 roku była początkiem II wojny światowej. Niemcy zaprowadzili brutalny reżim okupacyjny i wyrządzili Narodowi Polskiemu niewyobrażalne krzywdy – stwierdziła Angela Merkel.
Kanclerz podkreśliła również wagę przyjaźni polsko-niemieckiej. - Pozostaje dla mnie cudem, że dzisiaj razem i jako przyjaciele upamiętniamy długą walkę Polaków o wolność. Niemcy i Europa wiele zawdzięczają Polkom i Polakom. Myślami jestem dzisiaj z państwem w Gdańsku - zakończyła nagranie.