PolskaPorozumienia Sierpniowe. Angela Merkel: "Solidarność" pozostaje fundamentem naszej zjednoczonej Europy

Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel: "Solidarność" pozostaje fundamentem naszej zjednoczonej Europy

- Kobiety i mężczyźni z "Solidarności" są dla mnie europejskimi bohaterami wolności. Ich dążenie do wolności zapoczątkowało bieg wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do upadku muru berlińskiego - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, gratulując Polakom 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel gratuluje Polsce 40. rocznicy historycznych wydarzeń
Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel gratuluje Polsce 40. rocznicy historycznych wydarzeń
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Radosław Opas

Angela Merkel wyraziła uznanie dla Polaków za walkę o wolność i demokrację. Na filmie nagranym z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, niemiecka polityk podziękowała bohaterom antykomunistycznej opozycji w okresie PRL.

- Szanowna pani prezydent Miasta Gdańsk, drogie obywatelki i drodzy obywatele Gdańska i całej Polski. Szanowni państwo, podpisane przed 40 laty Porozumienie Gdańskie wyznaczyło drogę do powstania "Solidarności". Była ona pierwszym niezależnym związkiem zawodowym w socjalistycznym państwie i zmieniła świat - mówi kanclerz Niemiec na dwuminutowym nagraniu wyświetlonym w poniedziałek podczas Forum Obywatelskim w Gdańsku.

Merkel podkreśliła, że "Solidarność" zaczęła się od strajków robotników w Stoczni Gdańskiej, a następnie "przerodziła w masowy ruch obywatelski, który ogarnął całą Polskę."

Zobacz także: Białoruś. Katarzyna Lubnauer ostro o Andrzeju Dudzie. "W trakcie protestów jeździł na skuterze wodnym"

Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel z przesłaniem dla Polaków

Angela Merkel zaznaczyła również, że dzięki walce działaczy "Solidarności" w siłę urosły także inne społeczeństwa Europy Środkowej. - Zarówno w NRD, jak i Republice Federalnej Niemiec patrzyliśmy wówczas w napięciu na nieustraszone i nieugięte Polki i Polaków. Późniejsze ruchy obywatelskie w NRD brały z nich przykład - zapewniła.

- Kobiety i mężczyźni z "Solidarności" są dla mnie europejskimi bohaterami wolności. Ich dążenie do wolności zapoczątkowało bieg wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do upadku muru berlińskiego. Świętując w tym roku Zjednoczenie Niemiec, jesteśmy głęboko wdzięczni tym odważnym Polkom i Polakom - przekonywała Merkel.

Porozumienia Sierpniowe. Angela Merkel przypomina Annę Walentynowicz

Część swojej wypowiedzi kanclerz Merkel poświęciła również współzałożycielce "Solidarności" Annie Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. - Pamiętamy dzisiaj o zwolnieniu z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, o strajkach i o ciężkich czasach stanu wojennego w Polsce. Przypominamy sobie, z jakim trudem wywalczono demokrację, wolność i jedność. Strzeżmy i brońmy tych wartości - dodała.

- Solidarność pozostaje fundamentem naszej zjednoczonej Europy. Pragnę dzisiaj przypomnieć również o innym dniu, który na zawsze zmienił Europę i świat: jutro, 1 września, obchodzimy rocznicę napaści Niemiec na Polskę, która w 1939 roku była początkiem II wojny światowej. Niemcy zaprowadzili brutalny reżim okupacyjny i wyrządzili Narodowi Polskiemu niewyobrażalne krzywdy – stwierdziła Angela Merkel.

Kanclerz podkreśliła również wagę przyjaźni polsko-niemieckiej. - Pozostaje dla mnie cudem, że dzisiaj razem i jako przyjaciele upamiętniamy długą walkę Polaków o wolność. Niemcy i Europa wiele zawdzięczają Polkom i Polakom. Myślami jestem dzisiaj z państwem w Gdańsku - zakończyła nagranie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (202)