Trwa ładowanie...
12-02-2015 19:00

Poroszenko: to nie będzie łatwe

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przyznał w Brukseli, że wdrażanie uzgodnień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu ukraińskiego nie będzie łatwe. Zaapelował do UE o wywieranie presji, aby porozumienie było wypełniane.

Poroszenko: to nie będzie łatweŹródło: PAP/EPA, fot: Tatyana Zenkovich
d3y57h1
d3y57h1

Poroszenko został zaproszony na nieformalny unijny szczyt, by przedstawić przywódcom krajów UE sytuację na Ukrainie. Szczyt odbywa się kilka godzin po zakończeniu negocjacji w Mińsku, gdzie uzgodniono warunki zawieszenia broni.

- Dziś przekonałem się o jedności Unii Europejskiej. To najważniejsze dla mnie. Jedność UE, która broni europejskiej wartości, siła ducha i solidarność okazana Ukrainie - powiedział Poroszenko dziennikarzom. Dodał jednak: - Oczekujemy, że wdrażania porozumienia nie będzie łatwe.

Jak relacjonował, natychmiast po podpisaniu porozumienia "popierani przez Rosję terroryści rozpoczęli ofensywę", a zawieszenie broni ma wejść w życie dopiero w nocy z soboty na niedzielę. - Dlatego tak ważne jest utrzymanie presji w celu wypełnienia obietnic dotyczących wycofania ciężkiej artylerii, natychmiastowego uwolnienia jeńców, wycofania żołnierzy i bojowników z ukraińskiego terytorium i zamknięcia granicy, co jest kluczowym elementem dla suwerenności mojego kraju - powiedział.

Poroszenko wyraził nadzieję na "skuteczną koordynację z partnerami Ukrainy", aby zapewnić realizację uzgodnień. Jego zdaniem ogłoszona w Mińsku deklaracja, wynegocjowana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, oznacza "podniesienie poziomu odpowiedzialności za wypełnianie porozumienia".

d3y57h1

Prezydent Ukrainy powiedział też dziennikarzom, że separatyści, odpowiedzialni za zestrzelenie w lipcu ubiegłego roku malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad wschodnią Ukrainą, nie zostaną ułaskawieni. - Powinni stanąć przed sądem i zostać ukarani - powiedział

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że zaproszenie ukraińskiego prezydenta na szczyt UE było wyrazem solidarności Unii z ofiarami agresji. Podkreślił, że wyniki negocjacji w Mińsku dają nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, ale testem będzie "przełożenie słów zapisanych na papierze w czyny".

Zapewnił, że UE pozostanie zgodna, jeśli będzie konieczność "mocniejszej reakcji" oraz udzielenia Ukrainie wsparcia na odbudowę kraju.

Po wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję UE wprowadziła sankcje wizowe i finansowe wobec ponad 130 osób, w tym rosyjskich polityków, oraz 28 firm i organizacji. Nałożyła też na Rosję sankcje gospodarcze w formie ograniczeń w dostępie do kapitału, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj