Trwa ładowanie...

Poroszenko: decentralizacja na Ukrainie - na bazie polskiego modelu

Decentralizacja na Ukrainie zostanie zbudowana na bazie polskiego modelu - powiedział w Warszawie prezydent elekt Petro Poroszenko. Zapowiedział, że jest planowana "szeroko zakrojona amnestia" na Ukrainie oraz inne kroki, które zagwarantują sukces procesu pokojowego.

Share
Poroszenko: decentralizacja na Ukrainie - na bazie polskiego modelu
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dbqqk5l

- Na froncie zagranicznym i politycznym mamy bardzo aktywny dialog, mamy zapewnienie o tym, że Ukraina ma godnych zaufania sojuszników w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na całym świecie, którzy zdecydowanie ogłosili, że wspierają stanowisko Ukrainy w kwestiach rozwiązania konfliktu na wschodzie - podkreślił Poroszenko.

Prezydent elekt zaznaczył też, że jego spotkania w Warszawie dają mu "podstawy do optymizmu". Jak dodał, wnioski z tych spotkań są "mocne i jasne". Jak mówił, m.in. prezydent USA Barack Obama w Warszawie w sposób "twardy i zdecydowany" wsparł bezpieczeństwo Ukrainy.

- W środę z głowami państw europejskich, Kanady i USA omówiliśmy szczegóły planu pokojowego, który ja - jako prezydent elekt - będę miał możliwość zaprezentować na Ukrainie podczas inauguracji prezydentury. To będzie absolutnie twarda propozycja decentralizacji, przy czym decentralizacja będzie zbudowana według polskiego modelu - zapowiedział Poroszenko.

dbqqk5l

Zaprzysiężenie Poroszenki jest planowane na 7 czerwca.

Prezydent elekt dodał, że "Polacy i Unia Europejska powinni dać nam mapę do tego, jak wdrożyć system decentralizacji, który da realną władzę samorządom lokalnym". Zapowiedział też, że jest planowana "szeroko zakrojona amnestia" oraz wiele innych kroków, które pozwolą "rozpocząć i zagwarantować sukces procesu pokojowego".

Prezydent elekt Ukrainy wziął udział w oficjalnych uroczystościach w Warszawie związanych z 25-leciem polskiej wolności; spotkał się też m.in. z prezydentami: Stanów Zjednoczonych, Polski oraz Francji.

dbqqk5l

Podziel się opinią

Share
dbqqk5l
dbqqk5l
Więcej tematów