Poroszenko chce zmian. Ukraina przestanie być państwem pozablokowym
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do parlamentu projekt ustawy o rezygnacji przez państwo ukraińskie ze statusu kraju, który nie należy do żadnego sojuszu wojskowego - podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.
"Pozablokowy status Ukrainy, który został określony w ustawie o podstawach polityki wewnętrznej i zagranicznej, okazał się nieefektywny w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa państwa w sytuacji zewnętrznej agresji i nacisku. Długotrwałe przebywanie Ukrainy w szarej strefie buforowej między potężnymi systemami kolektywnej obrony jest dodatkowym wyzwaniem dla Ukrainy" - napisano w informacji dołączonej do projektu ustawy.
Agencja Interfax-Ukraina pisze, że celem wniesionego do parlamentu dokumentu jest stworzenie dodatkowego mechanizmu zapewnienia suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości państwa.
Prezydent Poroszenko zapowiedział w środę w polskim parlamencie, że po powrocie do kraju złoży w Radzie Najwyższej Ukrainy wniosek o zrzeczenie się przez Ukrainę statusu pozablokowego. - Już dzisiaj pogłębiamy współpracę z NATO, zmieniamy orientację, przechodzimy na standardy natowskie - mówił.
Uchwalona w lipcu 2010 roku ustawa o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej wykreśliła z nich dążenie Ukrainy do członkostwa w NATO. W ustawie była mowa o "utrzymaniu przez Ukrainę polityki pozablokowości", co oznacza "nieuczestniczenie w sojuszach wojskowo-politycznych", a więc w NATO. Zawarto w niej jednocześnie sformułowanie o kontynuowaniu "konstruktywnego partnerstwa" z Sojuszem Północnoatlantyckim.
- Wydarzenia ostatniego roku w sposób istotny zmieniły nas i nasz światopogląd. Musimy zupełnie inaczej patrzeć na relacje międzypaństwowe i zobowiązania międzynarodowe - zaznaczył ukraiński prezydent. Jak podkreślił, Ukraina "de facto jest w stanie wojny", ponieważ Rosja "doprowadziła do aneksji Krymu". - Działają też ugrupowania zbrojne, które są podporządkowane Rosji. Jest to działanie, które ma charakter ofensywny, i to nas niepokoi - podkreślił Poroszenko.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na początku grudnia, że Ukraina jeśli zechce, to może złożyć wniosek o członkostwo w NATO, a Sojusz oceni, czy kraj ten spełnia konieczne warunki.