Porażka właściciela sieci Plus i Sami Swoi

Zatrzymanie numeru - sąd odrzuca skargę Polkomtela. Przenoszenie numerów telefonicznych za tydzień?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił we wtorek skargę Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus i Sami Swoi, na harmonogram wdrożenia usługi zachowania numeru telefonu przy zmianie operatora.

Sąd zdecydował, że Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) zatwierdzając w lutym br. harmonogram wdrażania tej usługi, nie złamał prawa i działał zgodnie z ustawą Prawo Telekomunikacyjne.

Zgodnie z harmonogramem, do 10 października operatorzy komórkowi zostali zobowiązani do pilotażowego uruchomienia usługi przenoszenia numerów.

Polkomtel w swojej skardze twierdził, że URTiP nie określił jednolitych warunków technicznych usługi zatrzymania numeru. Jednak sąd uznał, że prawo nie nakłada na Urząd obowiązku określania takich warunków.

Sąd przypomniał, że w styczniu br. Polkomtel przekazał Urzędowi przykładowy harmonogram, według którego wdrożenie usługi przypadało na koniec listopada 2005 roku. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

W ubiegłym tygodniu URTiP rozpoczął kontrolę przygotowania operatorów komórkowych do świadczenia usługi zachowania numeru przy zmianie operatora. Kontrola ma potrwać do 28 października br.

Po 10 października sąd administracyjny w Warszawie będzie rozpatrywał skargi dwóch innych operatorów sieci komórkowych na harmonogram: PTC oraz PTK Centertel. A kiedy będzie można przenośić numery z sieci do sieci?

Mimo przegranej rzecznik Plusa Elżbieta Sadowska zapewnia "Gazetę Wyborczą", że za tydzień będą gotowi: - Uruchomimy system pilotażowy. Ale nie będzie on powszechnie dostępny. Komercyjnie będzie gotowy za kilka miesięcy.

Łatwiej ma być w Erze. Witold Pasek z PTC (właściciela Ery) zapewnia, że pilotaż będzie dostępny dla wszystkich, a usługa w pełni ma być gotowa w połowie stycznia. Usługa ta będzie za kilka dni, jako pierwsza w Polsce, dostępna w sieci Orange.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)