PolskaPopiersie płk. Kuklińskiego ponownie zdewastowane

Popiersie płk. Kuklińskiego ponownie zdewastowane

Nieznani sprawcy zdewastowali w nocy popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Parku Jordana w Krakowie. W sobotę przypada 8. rocznica śmierci Kuklińskiego. Poprzednio pomnik został zniszczony w rocznicę stanu wojennego.

Popiersie płk. Kuklińskiego ponownie zdewastowane
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

11.02.2012 | aktual.: 11.02.2012 14:33

Sprawcy zamalowali farbą słowo "pułkownik" i dopisali pod nazwiskiem "zdrajca". Z boku cokołu znalazł się przekreślony skrót CIA i znak przedwojennych, skrajnie prawicowych organizacji.

Napisy odkrył przewodniczący Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana Kazimierz Cholewa, który przyszedł rano, by przygotować to miejsce do zaplanowanego przed południem złożenia kwiatów.

- Jestem oburzony tym, co się stało. Rozumiem, że pułkownik dalej stanowi zagrożenie dla tych wizji historii, jakie wciąż usiłują narzucić siły postkomunistyczne - powiedział dawny reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego Jerzy Bukowski. - Nie wykluczam, że ta kolejna dewastacja może mieć związek z tym, że klub Solidarna Polska złożył wczoraj w sejmie projekt uchwały upamiętniającej płk. Kuklińskiego - dodał.

Policjanci zabezpieczają na miejscu ślady. Wyczyszczenie pomnika może być trudne z uwagi na bardzo niską temperaturę. O godz. 11 w krakowskim kościele oo. Kapucynów zaplanowano mszę św. w intencji płk. Kuklińskiego, a po południu odczyt w Muzeum Armii Krajowej.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Kukliński jest Honorowym Obywatelem Krakowa. Jego popiersie w Parku Jordana zostało odsłonięte w 2006 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (732)