Ponad połowa Polaków uważa, że relacje z Rosją są złe
56% Polaków uważa, że relacje z Rosją są złe; 5% ocenia je jako dobre. 51% badanych jest
zdania, że Polska zajęła słuszne stanowisko wobec konfliktu rosyjsko-gruzińskiego - wynika z sondażu CBOS.
Według sondażu 36% ankietowanych uważa stosunki polsko-rosyjskie za "ani dobre, ani złe". W poprzednim badaniu - w kwietniu - uważało tak 56% respondentów; wówczas 12% oceniło te relacje jako dobre, a 27% - jako złe.
W grupie osób, które uważają, że relacje z Rosją są złe, 71% jest zdania, że przyczyniła się do tego zgoda polskiego rządu na umieszczenie na naszym terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, zaś 67% wskazuje zaangażowanie Polski po stronie Gruzji w jej konflikcie z Rosją.
67% respondentów jest przekonanych, że przyjazne i partnerskie relacje z Moskwą są możliwe; przeciwnego zdania jest 24%. Jednocześnie 66%ankietowanych spodziewa się, że Rosja będzie dążyć w najbliższej przyszłości do odzyskania wpływów w Europie Środkowej i Wschodniej; 17% nie ma takich obaw.
Oceniając konflikt rosyjsko-gruziński 55% Polaków uważa, że Rosja od dłuższego czasu przygotowywała się do wojskowej interwencji w Gruzji, by ukarać ją za proamerykańską orientację i ostatecznie oderwać od niej Osetię Południową i Abchazję. 15% uznało, że interwencja Rosji w Gruzji była spontaniczną reakcją na wkroczenie wojsk gruzińskich do Osetii Południowej. 30% badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Jednocześnie 38% ankietowanych uważa, że w konflikcie tym obie strony mają swoje racje: Gruzja, bo broni niepodzielności swojego terytorium, a Rosja, bo występuje w obronie Osetyjczyków i Abchazów. 37% ankietowanych przyznało rację Gruzji, 4% - Rosji, a 21% nie umiało tego ocenić.
51% Polaków zadeklarowało, że nie sympatyzuje z żadną ze stron konfliktu. 40% zadeklarowało, że opowiada się po stronie Gruzji, a 3% - że po stronie Rosji. 6% respondentów nie miało zdania w tej sprawie.
Nieco ponad połowa Polaków - 51% - uważa, że stanowisko Polski (m.in. aktywność prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego podróż do Gruzji) wobec konfliktu rosyjsko-gruzińskiego było słuszne. 25% jest zdania, że poparcie dla Tbilisi było błędem. 24% nie umiało tego ocenić.
Jednocześnie 46% badanych spodziewa się, że w dłuższej perspektywie postawa Polski w tym konflikcie będzie miała dla naszego kraju niekorzystne skutki. 26% jest przeciwnego zdania. 28% ankietowanych nie wiedziało jak to ocenić.