Trwa ładowanie...
d1x2olw
Berlin

Ponad połowa Niemców chce intensywniej walczyć z Państwem Islamskim

53 procent Niemców uważa, że ich kraj powinien bardziej zaangażować się w walkę z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie. Przeciw jest 30 procent - wynika z opublikowanego w środę sondażu YouGov dla agencji dpa.
Share
Ponad połowa Niemców chce intensywniej walczyć z Państwem Islamskim
Źródło: PAP/EPA, Fot: EPA/BERND VON JUTRCZENKA
d1x2olw

Rok temu, na krótko przed zamachami terrorystycznymi w Paryżu, 37 procent Niemców uważało, że ich kraj powinien robić więcej w walce z IS, a 46 procent było temu przeciwnych. Udział niemieckich sił zbrojnych w działaniach podejmowanych przeciw dżihadystyczną zasadniczo nie zmienił się od tego czasu.

Na pytanie, czy Niemcy są w stanie "wojny przeciw terroryzmowi", 43 procent badanych odpowiedziało twierdząco, a 44 procent - przecząco.

Niemcy należą do międzynarodowej koalicji antyislamistycznej pod wodzą USA. Zapewniane przez Bundeswehrę samoloty zwiadowcze Tornado oraz samolot cysterna wspierają ataki lotnicze na pozycje bojowników IS, ale same nie biorą udziału w bombardowaniach. Ponadto armia niemiecka szkoli kurdyjskich bojowników w północnym Iraku oraz zaopatruje ich w broń.

d1x2olw

Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach terrorystyczny na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie z 19 grudnia, w którym zginęło 12 osób, a blisko 50 zostało rannych, oraz opublikowało w internecie nagranie wideo, na którym domniemany sprawca ataku, Tunezyjczyk Anis Amri, przysięga wierność temu ugrupowaniu. Na razie nie jest pewne, że za zamachem rzeczywiście stoi IS.

Państwo Islamskie przyznało się także do przeprowadzonych latem ataków w Ansbach i Wuerzburgu. Za pierwszy zamach dokonany w Niemczech na zlecenie IS uważany jest atak 15-letniego nożownika na policjanta w Hanowerze w lutym 2016 roku.

Marek Grabski

d1x2olw

Podziel się opinią

Share
d1x2olw
d1x2olw
Więcej tematów