PolskaPonad 90 wystawców zgłosiło udział w Krajowych Targach Książki

Ponad 90 wystawców zgłosiło udział w Krajowych Targach Książki

Ponad 90 wystawców zgłosiło już swój udział w 14. Krajowych Targach Książki, które odbędą się od 19 do 21 września w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Tyle samo, czyli około 90 wydawnictw brało udział w poprzedniej edycji KTK. Nie jest to wysoka frekwencja w porównaniu z najlepszym pod tym względem rokiem 2000, kiedy w targach uczestniczyło niemal 200 wydawnictw. Pocieszające jest jednak to, że w tym roku na KTK nie zabraknie wielkich wydawców, takich jak: Muza S.A., Prószyński i S-ka czy Rebis. W targach wezmą też udział m.in. Akapit Press, Arkady, Bellona, Czytelnik, PAX, Media Rodzina, PIW, Świat Książki, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Sic!, Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Gośćmi 14. KTK będą m.in. Julia Hartwig, Zygmunt Kubiak, Antoni Libera, Tomasz Piątek, Jacek Podsiadło, Jarosław Marek Rymkiewicz, Marcin Świetlicki i Tadeusz Sobolewski.

Rok temu zimowy termin targów miał zwiększyć ich popularność wśród wydawców i zwiedzających. Chodziło o ominięcie jesiennego natłoku imprez wydawniczych (wtedy odbywają się targi książki edukacyjnej, targi we Frankfurcie, w Moskwie, w Krakowie) oraz zbliżającą się Gwiazdkę (targi odbywały się pod hasłem "Książka pod choinkę"). Pomysł okazał się niewypałem - w imprezie uczestniczyło niewielu wydawców, nie dopisała też publiczność.

Gościem Honorowym 14. KTK będzie Biblioteka Narodowa, która w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia. Podczas wszystkich dni targowych na przygotowanym z tej okazji stoisku będą prezentowane wydawnictwa Biblioteki Narodowej, w tym również publikacje poświęcone jej historii i działalności. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła publikacja na płycie CD "Skarby Biblioteki Narodowej", przedstawiająca 105 unikatowych, najpiękniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki.

Poza tym BN przygotowuje dwuczęściowe seminarium poświęcone m.in. ruchowi wydawniczemu i sytuacji bibliotek publicznych. W ramach seminarium planowana jest także dyskusja na temat współpracy BN z wydawcami.

W trakcie targów odbędzie się też dzień otwarty w Pałacu Krasińskich, gdzie zgromadzone są najcenniejsze rękopisy w języku polskim, między innymi: "Kazania świętokrzyskie" (poł. XIV w.), "Psałterz floriański" (koniec XIV w.) czy bezcenne przykłady piśmiennictwa europejskiego, np. spisany złotem na purpurze "Sakramentarz tyniecki" (ok.1060-1070).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)