Trwa ładowanie...
d8il83l
Ponad 700 wstrząsów wtórnych po trzęsieniu ziemi we Włoszech. Inspekcje ukazują ogromną skalę zniszczeń

Ponad 700 wstrząsów wtórnych po trzęsieniu ziemi we Włoszech. Inspekcje ukazują ogromną skalę zniszczeń

• Wstrząsy mają magnitudę od 3 do 4; jeden miał 5
• Doszło do nich na granicy dwóch regionów - Umbrii i Marche
• Po niedzielnym silnym trzęsieniu ziemi bez dachu nad głową jest 40 tys. osób
• Inspekcje ukazują ogromną skalę zniszczeń
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d8il83l

Ponad 700 wstrząsów wtórnych zarejestrowano w środkowych Włoszech w ciągu ponad doby, jaka minęła od niedzielnego wstrząsu o magnitudzie 6,5 - podał krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Inspekcje ukazują ogromną skalę zniszczeń.

Sejsmolodzy poinformowali, że wstrząsy wtórne na granicy dwóch regionów, Umbrii i Marche, mają magnitudę od 3 do 4; jeden miał 5.

d8il83l

Bez dachu nad głową jest ponad 40 tys. osób ze 100 miejscowości. Uruchomiono wielką machinę organizacyjną, by znaleźć dla nich schronienie na terenach, gdzie już odnotowano przymrozki.

- Nie możemy rozbić namiotów na kilka miesięcy w górach, gdzie leży śnieg - podkreślił premier Matteo Renzi. Ogłosił, że ludzie, którzy stracili swe domy lub musieli opuścić zagrożone budynki zostaną umieszczeni w hotelach.

Przygotowuje się tysiące miejsc hotelowych w strukturach turystycznych na wybrzeżu w Marche.

Szef rządu przyznał, że wiele osób nie chce opuścić swych miejscowości i domów nawet na tydzień. - Nie ma ofiar śmiertelnych, to przynosi wielką ulgę. Ale straty budowlane, gospodarcze, w dziedzictwie kulturalnym i religijnym są olbrzymie - podkreślił Renzi. - Te miasteczka należą do włoskiej tożsamości, musimy je odbudować, szybko i dobrze. Zrobimy to, bo jesteśmy Włochami - zapewnił.

d8il83l

Kontrole techniczne na zniszczonych terenach potwierdzają, że bardzo wiele miejscowości zostało niemal zrównanych z ziemią.

Liczone są też szkody w Rzymie, gdzie bardzo odczuwalny był niedzielny wstrząs.

W centrum Wiecznego Miasta zamknięty został most Mazziniego z powodu stwierdzonego pęknięcia. Niedostępne są też dwa historyczne kościoły: świętego Franciszka w centralnej dzielnicy Monti i bazylika przy Panteonie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka, PAP

d8il83l

Podziel się opinią

Share

d8il83l

d8il83l
Więcej tematów