Trwa ładowanie...
didrwn9
didrwn9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ponad 5 mln dolarów kary za wyciek ropy

Brazylijska państwowa agencja ochrony środowiska poinformowała w sobotę o nałożeniu kolejnej kary na amerykański koncern naftowy Chevron, któremu zarzuca brak reakcji na wyciek ropy, do jakiego doszło w ubiegłym miesiącu u wybrzeży stanu Rio de Janeiro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
didrwn9

Chevron obciążono obecnie grzywną 10 mln reali (5,4 mln dolarów) za "złamanie obowiązku chronienia środowiska". Zdaniem agencji, koncern nie dysponował odpowiednim wyposażeniem i po wykryciu wycieku działał zbyt powoli.

W odpowiedzi Chervron oświadczył, że "w stosownym czasie" wprowadził w życie plan awaryjny.

"Plan zrealizowano szybko i niezwłocznie podjęto działania, służące zaczopowaniu źródła wycieku. W ciągu zaledwie czterech dni, co eksperci przemysłowi uważają za znakomite tempo, spółka zdołała objąć kontrolą źródło przecieku, rozpoczynając proces istotnego opanowania wypływu ropy, który zmniejszył się obecnie do sporadycznych wyrzutów w formie kropel" - głosi komunikat Chevronu.

didrwn9

Koncern został już wcześniej ukarany przez rządową agencję grzywną 50 mln reali (27 mln dolarów) za wyciek, który rozpoczął się 7 listopada w rejonie próbnego odwiertu, około 370 kilometrów od północno-wschodniego wybrzeża stanu Rio de Janeiro. Odwiert prowadziła jako podwykonawca firma Transocean.

Wcześniej w tym tygodniu brazylijska policja federalna zwróciła się do prokuratury o wytoczenie Chevronowi i Transoceanowi zarzutów karnych. Ponadto 17 osób ma być osobiście winnych temu, że policja nie została zawiadomiona na czas o wycieku - za co w razie skazania grozi do 14 lat więzienia. Zarzut taki postawiono między innymi szefowi brazylijskiego oddziału Chevronu Georgowi Buckowi.

Chevon twierdzi, że podjęta przeciwko niemu akcja prawna jest nieuzasadniona. Brazylijski prokurator federalny wystąpił ponadto wobec koncernu z pozwem o odszkodowanie za dewastację środowiska w kwocie 11 mld dolarów.

didrwn9

Podziel się opinią

Share

didrwn9

didrwn9
Więcej tematów