Ponad 4 tys. ofiar trzęsienia ziemi na Jawie
Władze indonezyjskiej prowincji Jawy Centralnej i specjalnego regionu Yogyakarty na wyspie Jawa, najsilniej dotkniętych sobotnim trzęsieniem ziemi, oceniły, że kataklizm spowodował śmierć 4315
ludzi.
Wcześniej podawano, że trzęsienie pochłonęło co najmniej 5135 ofiar śmiertelnych, później jednak skorygowano dane obniżając oficjalny bilans ofiar tragedii.
Według danych urzędu gubernatora Yogyakarty, liczba rannych przekracza 10 tys. ludzi, co najmniej 200 tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową i większość z nich zmuszona jest szukać schronienia w ruinach albo w szałasach wznoszonych na polach ryżowych.
Najbardziej ucierpiało miasteczko Bantul, gdzie zginęło co najmniej dwa tysiące ludzi oraz stolica specjalnego regionu Yogyakarty, historyczne i uniwersyteckie miasto Yogyakarta, gdzie tysiące budynków obrócone zostało w perzynę. W ruinach znajduje się prawdopodobnie nadal wiele ofiar i wszystko wskazuje na to, że po ich wydobyciu tragiczny bilans wzrośnie jeszcze bardziej.
Na wyspie Jawa, w strefie objętej tragicznym, sobotnim trzęsieniem ziemi, wylądował w poniedziałek rano pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla ofiar kataklizmu, przygotowaną przez agendy ONZ. Samolot przywiózł między innymi wodę pitną, opatrunki, zestawy sanitarne oraz namioty.
Przybycie samolotu stało się możliwe dzięki częściowemu otwarciu lotniska w Yogyakarcie, które pozostawało zamknięte przez dwie doby w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez trzęsienie ziemi mające siłę 6,3 stopnia w skali Richtera.
Pierwszy, 19 osobowy zespół medyczny wyleciał w poniedziałek rano w kierunku Jawy z Japonii. Lekarze, pielęgniarki i farmaceuci japońscy wiozą ze sobą najniezbędniejsze medykamenty i sprzęt do pierwszej pomocy.
W całym objętym kataklizmem regionie - olbrzymim obszarze, rozciągającym się na południe od Yogyakarty, brakuje prądu i wody pitnej. Akcję ratowniczą utrudniają tropikalne ulewy.
Ludzkiemu nieszczęściu towarzyszą olbrzymie straty materialne, a także kulturowe. Z pierwszych doniesień wynika, że wstrząsy uszkodziły dwa ważne zabytki znajdujące się w rejonie Yogyakarty, wpisane przez UNESCO na listę kulturowego dziedzictwa świata. Są to mające ponad 1000 lat buddyjska świątynia Borobudur i hinduistyczny kompleks świątynny Prambanan.
Świat deklaruje pilną pomoc dla ofiar kataklizmu na Jawie. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zadeklarował 9,79 mln USD, Japonia - 10 mln, Wielka Brytania zapowiedziała przekazanie na pomoc dla ofiar sumy 5,5 mln dolarów, Unia Europejska - 3,8 mln, Stany Zjednoczone - 2,5 mln, Australia - 2,3 mln i Chiny - 2 mln USD.