Trwa ładowanie...
d1y8bxa
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ponad 2100 ofiar śmiertelnych lawiny błotnej w Afganistanie

Władze prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie potwierdziły, że w lawinie błotnej, która w piątek zniszczyła miejscowość w okręgu Argo, zginęło ponad 2100 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ponad 2100 ofiar śmiertelnych lawiny błotnej w Afganistanie
(AP)
d1y8bxa

- Ponad 2100 osób z 300 rodzin zginęło - powiedział agencji Reuters Nawid Forotan, rzecznik gubernatora prowincji.

Służby ratunkowe wspierają w akcji siły ONZ z Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie. Katastrofa dotknęła biedny górski region graniczący z Tadżykistanem, Chinami i Pakistanem.

Lawina błotna, która przeszła w piątek wczesnym popołudniem przez miejscowość Hobo Barik, pogrzebała ok. 300 domów, czyli jedną trzecią wszystkich zabudowań.

d1y8bxa

Z obawy przed kolejnymi osunięciami ziemi ewakuowano pobliską wieś.

Lawinę błotną wywołały utrzymujące się od kilku dni obfite deszcze, typowe dla tej pory roku w Afganistanie. Masa rozmiękczonej ziemi zeszła w ciągu dnia, niszcząc domy i znaczne połacie pól uprawnych.

- Ludzie potrzebują żywności, schronienia, pomocy medycznej, stracili wszystko - powiedział Forotan, podkreślając, że wiele organizacji humanitarnych pospieszyło z pomocą ofiarom.

- Ekipa Światowego Programu Żywnościowego (FWP) udała się w piątek rano do wsi, aby zorientować się na miejscu w potrzebach. Zabrała ze sobą racje żywnościowe, które zostaną rozdane ludności - powiedział agencji AFP rzecznik organizacji Wahidullah Amani.

W ciągu ostatnich trzech tygodni powodzie w cztery prowincjach północnego Afganistanu kosztowały życie ponad 100 osób i zmusiły do opuszczenia domów ponad 7000.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d1y8bxa

Podziel się opinią

Share

d1y8bxa

d1y8bxa
Więcej tematów