Ponad 2 tys. żołnierzy pomaga w akcji przeciwpowodziowej
W akcji przeciwpowodziowej w południowo-wschodniej części kraju uczestniczy 2014 żołnierzy - podał płk. Adam Stasiński z Biura Prasy i Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej.
Żołnierze obsługują 17 transporterów pływających PTS, 22 łodzie desantowe, 191 samochodów ciężarowo-terenowych i 4 przyczepy niskopodwoziowe do transportu pojazdów.
Wojsko pomaga w akcji przeciwpowodziowej w województwach podkarpackim - w rejonie Rzeszowa, Tarnobrzega, Radomyśla, Gorzyc, Padewa, Borowa i Czernin; małopolskim - w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej, Lanckorony, Kalwarii Zebrzydowskiej, Budzowa, Szczucina, Ciężkowic, Szczurowa, Stryszowa i Zembrzyc, świętokrzyskiego - Sandomierz, Połaniec, Staszów, Nowy Korczyn, Dwikozy, Łubnice, Osiek, Linów i Cieszyna Górnego oraz lubelskiego w okolicach Annopola, Podgórza oraz Wilkowa.
Głównym zadaniem żołnierzy jest pomoc przy uszczelnianiu i umacnianiu wałów przeciwpowodziowych, ewakuacja mieszkańców i ratowanie ich dobytku z terenów objętych powodzią. Żołnierze pracują też przy oczyszczaniu zalanych obiektów z zanieczyszczeń, dostarczają żywność i inne rzeczy niezbędne do przeżycia, pomagają ludziom w oczyszczaniu mieszkań.
W niedzielę wojsko ewakuowało ok. 4 tys. osób z około tysiąca gospodarstw rolnych, które zostały zalane w wyniku przerwania wału przeciwpowodziowego na prawym brzegu Wisły w mieście Zalesie Gorzyckie k. Sandomierza.
Obok wojska w akcji ratowniczej uczestniczy 8 tys. strażaków, 1,5 tys. policjantów, wolontariusze z organizacji pozarządowych i mieszkańcy. (an)