Trwa ładowanie...
20-01-2015 12:00

Ponad 150 ewakuowanych z Donbasu wystąpiło o pobyt stały

Wnioski o zezwolenie na pobyt stały w Polsce złożyło już ponad 150 osób, spośród 178 ewakuowanych do Polski ze Wschodniej Ukrainy - poinformowało MSW. Pobyt stały daje im możliwość nie tylko zamieszkania w Polsce, ale także legalnej pracy i korzystania ze świadczeń.

Ponad 150 ewakuowanych z Donbasu wystąpiło o pobyt stałyŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d1bdq44
d1bdq44

- Minął pełny tydzień od momentu kiedy ewakuowane z Ukrainy osoby są na terenie naszego kraju. Już ok.150 osób zostało objętych procedurą. Czekamy też cały czas na oferty, na propozycje od firm, samorządów, instytucji publicznych dotyczące różnych form pomocy. W każdej chwili jesteśmy w stanie przyjąć ciekawą ofertę dotyczącą pracy lub mieszkań dla tych osób - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Osoby polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu przyleciały do Polski w ubiegły wtorek. Ewakuowanych zostało w sumie 178 osób, często całe rodziny. Ulokowano je w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim - w Rybakach i Łańsku.

- Zaraz po przylocie przedstawiciele Urzędu do Spraw Cudzoziemców i wojewody warmińsko-mazurskiego rozpoczęli realizację procedur prawnych, związanych z zalegalizowaniem pobytu tych osób. Zezwolenie na pobyt stały pozwoli im nie tylko na zamieszkanie w Polsce na stałe, ale także umożliwi legalną pracę i korzystanie ze świadczeń. Do tej pory wnioski o zezwolenie na pobyt stały złożyło ponad 150 osób - poinformowała Woźniak. Przypomniała, że minister SW Teresa Piotrowska zapewniła, iż kwestie prawne zostaną załatwione jak najsprawniej i jak najszybciej.

Oba ośrodki przygotowane są na to, że ewakuowani, będą w nich przebywać do sześciu miesięcy.

d1bdq44

Jak dodała Woźniak, od pierwszego dnia pobytu w Polsce osób ewakuowanych, w obu placówkach przebywa grupa pracowników Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz przedstawiciele wojewody.

- Urzędnicy pomagali w przydziale miejsc w ośrodkach. Zbierali również informacje, jaka jest sytuacja formalno-prawna poszczególnych osób, jakie dokumenty posiadają. Na co dzień udzielają informacji na temat szczegółów procedur administracyjnych, które muszą zostać dopełnione, aby zalegalizować pobyt tych osób w Polsce. W ośrodkach był również fotograf oddelegowany przez Urząd Wojewódzki w Olsztynie, który na miejscu robił zdjęcia do dokumentów. Nie wszystkie osoby, które przyjechały do Polski posługują się językiem polskim, dlatego mają również zapewnione wsparcie tłumacza - zaznaczyła rzeczniczka.

Poinformowała również, że osoby, które zostały ewakuowane z Donbasu i posiadają Kartę Polaka mogły od razu aplikować o zezwolenie na pobyt stały.

- Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały jest składany u wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu w Polsce, w tym przypadku u wojewody warmińsko-mazurskiego. W wypełnieniu wszystkich dokumentów pomagają urzędnicy wojewody. Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest na czas nieoznaczony. Część osób, które przyjechały do Polski nie posiada jednak Karty Polaka. Te osoby aplikują więc o udzielenie zezwolenia na pobyt stały z uwagi na polskie pochodzenie - dodała Woźniak.

d1bdq44

Przypomniała, że za osobę polskiego pochodzenia, uznaje się osobę, która deklaruje narodowość polską i której co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej.

- Za osobę polskiego pochodzenia uznaje się również osobę deklarującą narodowość polską, która posiadała w przeszłości obywatelstwo polskie lub co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków, albo dwoje pradziadków posiadało obywatelstwo polskie. Procedura wygląda podobnie, jak w przypadku osoby posiadającej Kartę Polaka z tą różnicą, że osoba deklarująca polskie pochodzenie musi to udokumentować, czyli przedstawić stosowne dokumenty na przykład akty stanu cywilnego. Podobnie jak w przypadku osób z Kartą Polaka, zezwolenie udzielane jest na czas nieoznaczony - poinformowała Woźniak.

Bank ofert i pomoc rzeczowa

MSW już w ubiegłym tygodniu uruchomiło bank ofert dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Gromadzone są w nim, informacje o proponowanych przez samorządy, firmy, instytucje, formach pomocy dla ewakuowanych osób i tych, które przyjechały do Polski z Ukrainy na własną rękę. Chodzi m.in. o pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy.

d1bdq44

- Aktualnie w banku ofert znajduje się około 40 propozycji dotyczących zatrudnienia i zamieszkania. Swoje oferty złożyły m.in. firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Trwa weryfikacja napływających propozycji - powiedziała Woźniak.

Wyjaśniła, że firmy transportowe zainteresowane są zatrudnieniem kierowców, a firmy produkcyjne z branży spożywczej gotowe są zatrudnić pracowników. Propozycje pracy napływają także z placówek ochrony zdrowia.

- Chcemy, aby w pierwszej kolejności z tych ofert mogły skorzystać osoby polskiego pochodzenia, które 13 stycznia zostały ewakuowane z Donbasu, a następnie te, które wcześniej przyjechały do Polski na własną rękę - dodał Woźniak.

d1bdq44

Bank ofert prowadzi Departament Obywatelstwa i Repatriacji MSW. Dzwonić można na numer telefonu: (22) 60 139 35; (22) 60 174 33 lub kierować zgłoszenia na maila: repatriacja@msw.gov.pl.

Pomoc rzeczową zbiera także Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do tej formy pomocy mogą dzwonić pod numer telefonu: (89) 523 64 02 lub 603 200 211 i korzystać z adresu internetowego: polacy.donbasu@o2.pl.

Powodem ubiegłotygodniowej ewakuacji 178 osób polskiego pochodzenia z wschodu Ukrainy jest trwający tam konflikt z prorosyjskimi separatystami. Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi, jest też grupa starszych osób. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie: oprócz lekarzy i pielęgniarek do Polski przyjechali nauczyciele, księgowi, ekonomiści.

Zobacz również wideo: "Polacy z Donbasu już latem prosili o pomoc"

d1bdq44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bdq44
Więcej tematów